VLC - Trans - en to he translation catalogue (2578 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
he: 
    ↵
    המידע נשמר לתוך הקובץ vlc-help.txt↵

en: 
    Press the RETURN key to continue...
he: 
    לחץ על מקש ה-RETURN להמשך...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
he: 
    אזהרה: אם אין לך גישה עוד למנשק הגרפי, עליך לפתוח חלון שורת פקודה, לגשת לתיקייה בה התקנת את VLC ולהריץ את הפקודה "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
he:  (בררת מחדל: מנוטרל)

en:  (default enabled)
he:  (בררת מחדל: פעיל)

en:  Profile Name Missing
he:  שם הפרופיל חסר

en:  Volume   : Mute
he: עצמת השמע :  השתקה

en:  days
he:  ימים

en:  kb/s
he:  ק״ב/ש׳

en:  m                      Mute
he: m השתקה

en:  ms
he:  מ״ש

en:  px
he:  פיקסלים

en: %.2f dB
he: %.2f דציבל

en: %i items
he: %i פריטים

en: %ld B
he: %ld ב׳

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
he: %s
    בהורדה... %s/%s %.1f%% הושלמו

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
he: %s
    בהורדה... %s/%s - %.1f%% הושלמו

en: %u Hz
he: %u הרץ

en: %u kb/s
he: %u ק״ב/ש׳

en: &About
he: על &אודות

en: &Advanced Controls
he: &פקדים מתקדמים

en: &Advanced Open...
he: פתיחה מתק&דמת...

en: &Apply
he: ה&חלה

en: &Aspect Ratio
he: יחס ת&צוגה

en: &Audio
he: &שמע

en: &Cancel
he: &ביטול

en: &Chapter
he: &פרק

en: &Clear
he: &ניקוי

en: &Close
he: &סגירה

en: &Codec Information
he: פרטי המ&קודד

en: &Continue
he: המ&שך

en: &Crop
he: &חיתוך

en: &Decrease Volume
he: ה&נמכת עצמת השמע

en: &Deinterlace
he: יישור &פסים

en: &Deinterlace mode
he: מ&צב יישור פסים

en: &Disc
he: &תקליטור

en: &Effects and Filters
he: &אפקטים ומסננים

en: &Enqueue
he: הוספה ל&תור

en: &Faster
he: מ&היר יותר

en: &File
he: &קובץ

en: &Filter:
he: מ&סנן:

en: &Fingerprint
he: &טביעת אצבע

en: &Fullscreen
he: מ&סך מלא

en: &Fullscreen Interface
he: מצב מ&סך מלא

en: &General
he: &כללי

en: &Go
he: מ&עבר

en: &Help
he: &עזרה

en: &Hide VLC media player in taskbar
he: &הסרת הנגן VLC בשורת המשימות

en: &Increase Volume
he: ה&גברת עצמת השמע

en: &Install
he: ה&תקנה

en: &Jump Forward
he: &קפיצה קדימה

en: &Manage
he: &ניהול

en: &Media
he: מ&דיה

en: &Messages
he: הו&דעות

en: &Metadata
he: &נתוני על

en: &Mute
he: ה&שתקה

en: &Network
he: &רשת

en: &No
he: &לא

en: &Open File...
he: פתיחת &קובץ...

en: &Open Media
he: &פתיחת מדיה

en: &Open Multiple Files...
he: פתיחת מ&ספר קבצים...

en: &Play
he: נ&גינה

en: &Playback
he: נ&גינה

en: &Preferences
he: ה&עדפות

en: &Program
he: ת&כנית

en: &Quit
he: י&ציאה

en: &Recheck version
he: ב&דיקת הגרסה מחדש

en: &Reset Preferences
he: &איפוס ההעדפות

en: &Save
he: &שמירה

en: &Save Metadata
he: שמירת &נתוני העל

en: &Save To Playlist
he: &שמירה לרשימת ההשמעה

en: &Save as...
he: שמירה &בשם...

en: &Search:
he: &חיפוש:

en: &Select
he: &בחירה

en: &Start
he: ה&תחלה

en: &Stereo Mode
he: מצב &סטריאו

en: &Stop
he: ע&צירה

en: &Stream
he: ה&זרמה

en: &Stream...
he: ת&זרים...

en: &Track Synchronization
he: &סנכרון רצועות

en: &Uninstall
he: ה&סרה

en: &VLM Configuration
he: ה&גדרות VLM

en: &Verbosity:
he: &רמת פירוט:

en: &Video
he: &וידאו

en: &View
he: &תצוגה

en: &Visualizations
he: אפקטים &חזותיים

en: &Write changes to config
he: &כתיבת שינויים לתצורה

en: &Yes
he: &כן

en: &Zoom
he: ת&קריב

en: (no item is being played)
he: (לא התנגנו פריטים)

en: 1.712 MHz
he: 1.712 מה״ץ

en: 10 MHz
he: 10 מה״ץ

en: 1:1 Original
he: 1:1 מקורי

en: 1:2 Half
he: 1:2 חצי

en: 1:4 Quarter
he: 1:4 רבע

en: 2 Pass
he: 2 מעברים

en: 2:1 Double
he: 2:1 כפול

en: 5 MHz
he: 5 מה״ץ

en: 6 MHz
he: 6 מה״ץ

en: 7 MHz
he: 7 מה״ץ

en: 8 MHz
he: 8 מה״ץ

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
he: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>ברוך בואך לעזרה של נגן המדיה VLC </h2><h3>תיעוד</h3><p>ניתן לעיין בתיעוד של VLC באתר ה<a href="http://wiki.videolan.org">וויקי</a> של VideoLAN.</p><p>אם התחלת להשתמש בנגן המדיה VLC לאחרונה, נא לקרוא את<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>מדריך ההיכרות עם נגן המדיה VLC</em></a>.</p><p>ניתן למצוא קצת מידע על כיצד להשתמש בנגן במסמך <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>מדריך לנגינת קבצים עם נגן המדיה VLC</em></a>".</p><p>לכל משימות השמירה, המרה, התמרה, קידוד, ריבוב והזרמה, ניתן למצוא מידע חיוני ב<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">תיעוד ההזרמה</a>.</p><p>אם המינוח אינו ברור לך ניתן לעיין ב<a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">מאגר המידע</a>.</p><p>כדי להבין מה הם קיצורי המקלדת העיקריים, ניתן לקרוא את העמוד <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">קיצורים</a>.</p><h3>עזרה</h3><p>על כל שאלה שעולה ניתן לפנות אל ה<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">שו״ת</a>.</p><p>בשלב זה תהיה לך האפשרות לשאול ולענות על שאלות ב<a href="http://forum.videolan.org">פורומים</a>, ב<a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">רשימות התפוצה</a> או בערוץ ה־IRC שלנו(<em>#videolan</em> בשרת irc.freenode.net).</p><h3>תרומה למיזם</h3><p>ניתן לסייע למיזם VideoLAN באמצעות הקדשת חלק מזמנך בעזרה לקהילה, לעצב ערכות עיצוב, לתרגם את התיעוד, לבדוק את הקוד ועוד. ניתן גם להעניק ציוד ומימון כדי לעזור לנו. וכמובן מוטב לעזור <b>לקדם</b>את נגן המדיה VLC.</p></body></html>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
he: <div style="direction:rtl;">
    <p>נגן המדיה VLC הוא נגן מדיה, מקודד וסטרימר חופשי ובקוד פתוח, שנוצר ע״י המתנדבים של קהילת <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>הנגן VLC משתמש במקודדים הפנימיים שלו, שעובדים בערך על כל פלטפורמה נפוצה שהיא, ומסוגל לקרוא כמעט את כל סוגי הקבצים, תקליטורי השמע, ה־DVD, תזרימי הרשת, כרטיסי הלכידה וצורות מדיה נוספות!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">הצטרפו אלינו וסייעו לנו!</span></a>

en: A->B Loop
he: לולאה א׳->ב׳

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
he: מפענח אודיו AAC (בעזרת libfaad2)

en: ADPCM audio decoder
he: מפענח שמע ADPCM

en: ALSA audio output
he: פלט שמע ALSA

en: AM radio
he: רדיו AM

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
he: נגן המדיה VLC

en: ASCII Art
he: אומנות ASCII

en: ASCII-art video output
he: פלט וידאו כאומנות ASCII

en: ASX playlist import
he: יבוא רשימת נגינה מסוג ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
he: מפענח שמע ATSC A/52 (AC-3)

en: Abkhazian
he: אבחזית

en: About
he: על אודות

en: About VLC media player
he: אודות נגן המדיה VLC

en: Above the Video
he: מעל לווידאו

en: Accelerated video output (Overlay)
he: פלט וידאו מואץ (שכבת על)

en: Access advanced options to tweak the device
he: גישה לאפשרויות מתקדמות כדי לשפר את ההתקן

en: Access module
he: מודול גישה

en: Access modules
he: מודולי גישה

en: Access output
he: גישה לפלט

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
he: מודולי גישה לפלט שולטים בצורה בה נשלחים שטפי נתונים מעורבלים. הגדרות אלה מאפשרות לך לקבע תמיד צורה מסויימת של גישה לפלט. ברוב המקרים עדיף שלא תעשה זאת.
    ביכולתך גם לקבוע ערכי בררת מחדל עבור כל גישה לפלט.

en: Account that will be used for the connection.
he: החשבון שישמש לחיבור.

en: Acid
he: אסיד

en: Action
he: פעולה

en: Actions
he: פעולות

en: Activate
he: הפעלה

en: Activate Transcoding
he: הפעלת התמרה

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
he: הפעלת תשאול VNC. אין להפעיל זאת לשימוש כלקוח VDR ffnetdev.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
he: הפעלת ההתרעה האוטומטית של גרסאות חדשות של התכנה. החיפוש רץ אחת לשבועיים.

en: Activate the updates availability notification
he: הפעלת התרעת זמינות העדכונים

en: Activate updates notifier
he: הפעלת התרעות על עדכונים

en: Active windows
he: חלונות פעילים

en: Actors
he: שחקנים

en: Add
he: הוספה

en: Add &Subtitle File...
he: הוספת &קובץ כתוביות...

en: Add Directory...
he: הוספת תיקייה...

en: Add File...
he: הוספת קובץ...

en: Add Folder...
he: הוספת תיקייה...

en: Add Input
he: הוספת קלט

en: Add Interface
he: הוספת מנשק

en: Add Subtitle File...
he: הוספת קובץ כתוביות...

en: Add Subtitle File:
he: הוספת קובץ כתוביות:

en: Add Subtitles to transcoded video
he: הוספת כתוביות לווידאו המותמר

en: Add a background
he: הוספת רקע

en: Add a blurring effect
he: הוספת אפקט טשטוש

en: Add a shadow
he: הוספת צללית

en: Add cover art from file
he: הוספת אומנות עטיפה מקובץ

en: Add logo
he: הוספת לוגו

en: Add text
he: הוספת טקסט

en: Add to Playlist
he: הוספה לרשימת הנגינה

en: Add...
he: הוספה...

en: Additional transcode options
he: אפשרויות התמרה נוספות

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
he: חיבורים או חיסורים של פיקסלים ברוחב המרבי.

en: Address
he: כתובת

en: Address of the CDDB server to use.
he: כתובת שרת ה־CDDB לשימוש

en: Adjust VLC priority
he: התאמת העדיפות של VLC

en: Adjustments and Effects
he: התאמה ואפקטים

en: Advanced
he: מתקדם

en: Advanced Buttons
he: לחצנים מתקדמים

en: Advanced Open File...
he: פתיחת קבצים מתקדמת...

en: Advanced Options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Advanced options...
he: אפשרויות מתקדמות...

en: Advanced settings
he: הגדרות מתקדמות

en: Advanced settings. Use with care...
he: הגדרות מתקדמות. יש להשתמש בזהירות...

en: Afar
he: עפרית

en: Afrikaans
he: אפריקאנס

en: Albanian
he: אלבנית

en: Album
he: אלבום

en: All
he: הכול

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Allow only one instance
he: אילוץ הרצת מופע אחד בלבד

en: Allow only one running instance
he: אפשר הרצת עותק אחד בלבד

en: Allow real-time priority
he: מתן האפשרות לעדיפות זמן אמת

en: Allow to build directory index
he: לאפשר בניית מפתח תיקיות

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
he: מאפשר לך להגדיר את תצורת הטלטקסט (id=line1-lineN עם שני השדות).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
he: מאפשר לך להגדיר את שפה הטלטקסט (page=lang/type,...).

en: Alternative
he: אלטרנטיבי

en: Always
he: תמיד

en: Always &on Top
he: תמיד &עליון

en: Always Fit &Window
he: תמיד לה&תאים לחלון

en: Always fix
he: לתקן תמיד

en: Always on top
he: תמיד עליון

en: Always place the video window on top of other windows.
he: תמיד להציב את חלון הווידאו מעל לחלונות אחרים.

en: Always reset audio start level to:
he: תמיד יש לאפס את עצמת השמע בהתחלה כך שתהיה:

en: Always visible
he: גלויה תמיד

en: Always write to the same file
he: תמיד לכתוב לאותו הקובץ

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
he: תמיד לכתוב לאותו הקובץ במקום ליצור קובץ חדש עבור כל תמונה. במקרה שכזה, המספר לא נוסף לשם הקובץ.

en: Amharic
he: אמהרית

en: Amplification
he: הגברה

en: An error occurred while checking for updates...
he: אירעה שגיאה במהלך בדיקת העדכונים

en: Analog
he: אנלוגי

en: Angle
he: זווית

en: Antenna
he: אנטנה

en: Anti-Flickering
he: מניעת ריצוד

en: Any field
he: כל שדה שהוא

en: Append to file
he: הוספה לקובץ

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
he: הוספה לקובץ במקום החלפתו אם הוא קיים.

en: Application
he: יישום

en: Application level hotkey
he: מקשי קיצור ברמת היישום

en: Applications
he: יישומים

en: Apply
he: החלה

en: Aqua
he: כחול אקווה

en: Arabic
he: ערבית

en: Arabic (ISO 8859-6)
he: ערבי (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
he: ערבי (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
he: האם אכן ברצונך לאפס את העדפות נגן המדיה שלך VLC?

en: Area
he: שטח

en: Armenian
he: ארמנית

en: Artist
he: אמן

en: Artwork URL
he: כתובת עטיפת האלבום

en: Ascending
he: עולה

en: Ask for action
he: הצגת שאלה

en: Aspect Ratio
he: יחס תצוגה

en: Aspect ratio
he: יחס תצוגה

en: Aspect ratio: %s
he: יחס תצוגה: %s

en: Assamese
he: אסמסה

en: Assign
he: הקצאה

en: Attachment
he: קובץ מצורף

en: Attachment input
he: קלט הקובץ המצורף

en: Audio
he: שמע

en: Audio &Device
he: ה&תקן שמע

en: Audio &Track
he: רצועת &שמע

en: Audio CD
he: תקליטור שמע

en: Audio CD device
he: התקן תקליטורי שמע

en: Audio CD input
he: קלט תקליטור שמע

en: Audio Channels
he: ערוצי שמע

en: Audio Device
he: התקן שמע

en: Audio Device: %s
he: התקן שמע: %s

en: Audio Effects
he: אפקטים של שמע

en: Audio Files
he: קובצי שמע

en: Audio Settings
he: הגדרות שמע

en: Audio Track
he: רצועת שמע

en: Audio and Subtitles
he: שמע וכתוביות

en: Audio bitrate
he: קצב סיביות השמע

en: Audio capture
he: לכידת שמע

en: Audio capture (ALSA)
he: לכידת שמע (ALSA)

en: Audio channels
he: ערוצי שמע

en: Audio codec
he: מקודד שמע

en: Audio codecs
he: מקודדי ומפענחי אודיו

en: Audio delay down
he: הקטנת השהיית השמע

en: Audio delay up
he: הגדלת השהיית השמע

en: Audio desynchronization compensation
he: פיצוי על חוסר סיכרוניזציה

en: Audio device name
he: שם התקן שמע

en: Audio encoder
he: מקודד שמע

en: Audio filter
he: מסנן שמע

en: Audio filtering failed
he: סינון השמע נכשל

en: Audio filters
he: מסנני שמע

en: Audio filters are used to process the audio stream.
he: שימוש באגירה משולשת עבור שכבות

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
he: פורמט השמע עבור MPEG4 (ניתן לשימוש עם MPEG TS ו-MPEG4)

en: Audio language
he: שפת השמע

en: Audio mode
he: מצב שמע

en: Audio output channels
he: ערוצי פלט שמע

en: Audio output device
he: התקן פלט שמע

en: Audio output device (using ALSA syntax).
he: התקן פלט שמע (באמצעות תחביר ALSA).

en: Audio output failed
he: פלט השמע נכשל

en: Audio output module
he: מודול פלט שמע

en: Audio output volume step
he: גודל הצעד בין רמת עוצמת שמע אחת לאחרת

en: Audio sample rate
he: קצב דגימת השמע

en: Audio settings
he: הגדרות שמע

en: Audio track
he: רצועת שמע

en: Audio track synchronization:
he: סנכרון רצועות שמע:

en: Audio track: %s
he: רצועת שמע: %s

en: Audio visualizations
he: אפקטים חזותיים לשמע

en: Audio/Video
he: שמע/וידאו

en: Augmented reality ball game
he: משחק כדור במציאות רבודה

en: Author
he: מחבר

en: Authors
he: יוצרים

en: Auto
he: אוטומטי

en: Auto connection
he: חיבור אוטומטי

en: Auto re-connect
he: התחבר מחדש אוטומטית

en: Auto start
he: התחל אוטומטית

en: Autodel
he: מחיקה אוטומטית

en: Autodetect subtitle files
he: זהה קובץ כתוביות באופן אוטומטי

en: Automatic
he: אוטומטית

en: Automatically check for updates
he: בדיקת עדכונים אוטומטית

en: Automatically preparse files
he: פענוח מראש של הקבצים אוטומטית

en: Avestan
he: אווסטן

en: Aymara
he: איימרה

en: Azerbaijani
he: אזרית

en: A→B Loop
he: לולאת א←ב

en: B4S playlist import
he: ייבוא רשימת נגינה מסוג B4S

en: Back
he: חזרה

en: Background
he: רקע

en: Background color
he: צבע הרקע

en: Background opacity
he: אטימות הרקע

en: Backspace
he: Backspace/מחיקה

en: Ball
he: כדור

en: Ball color
he: צבע הכדור

en: Ball size
he: גודל הכדור

en: Ball speed
he: מהירות הכדור

en: Ball video filter
he: מסנן הווידאו כדור

en: Baltic (Latin-7)
he: בלטי (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
he: בלטי (Windows-1257)

en: Bandwidth
he: רוחב פס

en: Bandwidth (MHz)
he: רוחב פס (מה״ץ)

en: Bargraph position
he: מיקום תרשים העמודות

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
he: ערך השקיפות של תרשים העמודות (מ־0 לציון שקיפות מלאה ועד 255 לקבלת אטימות מלאה).

en: Base port
he: פתחת הבסיס

en: Bashkir
he: בשקירית

en: Basic
he: בסיסי

en: Basque
he: בסקית

en: Bass
he: באס

en: Be quiet
he: שקט

en: Belarusian
he: בלרוסית

en: Bengali
he: בנגלית

en: Best available
he: הטובה ביותר הזמינה

en: Big Button
he: לחצן גדול

en: Bihari
he: ביהרית

en: Bislama
he: ביסלמה

en: Bitrate
he: קצב סיביות

en: Bitrate (kb/s)
he: קצב סיביות (קסל״ש)

en: Bits per sample
he: סיביות לדגימה

en: Black
he: שחור

en: Black & white
he: שחור ולבן

en: Black screens in Fullscreen mode
he: מסכים שחורים במצב מסך מלא

en: Black screens in fullscreen
he: החשכת המסך במצב מסך מלא

en: Blend
he: ערבול

en: Blue
he: כחול

en: Blues
he: בלוז

en: Bluescreen
he: מסך כחול

en: Bluescreen U value
he: ערך ה-U של המסך הכחול

en: Bluescreen V value
he: ערך ה-V של המסך הכחול

en: Blur factor (1-127)
he: רמת הטשטוש (1-127)

en: Bob
he: בוב

en: Bookmark
he: סימנייה

en: Bookmark %i
he: סימנייה %i

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Bookmarks list for a stream
he: רשימת סימניות לתזרים

en: Bookmarks...
he: סימניות...

en: Border height
he: גובה המסגרת

en: Border width
he: עובי המסגרת

en: Bosnian
he: בוסנית

en: Boss key
he: מקש בוס

en: Bottom
he: למטה

en: Bottom-Left
he: שמאל למטה

en: Bottom-Right
he: ימין למטה

en: Breton
he: ברטונית

en: Bridge
he: גשר

en: Brightness
he: בהירות

en: Brightness (%)
he: בהירות (%)

en: Brightness Down
he: החשכה

en: Brightness Up
he: הבהרה

en: Brightness threshold
he: סף בהירות

en: Bring All to Front
he: קידום הכול לחזית

en: Broadcast
he: שידור

en: Broadcast:
he: שידור:

en: Browse
he: עיון

en: Browse...
he: עיון...

en: Browser Back
he: אחורה בדפדפן

en: Browser Favorites
he: מועדפים בדפדפן

en: Browser Forward
he: קדימה בדפדפן

en: Browser Home
he: דף הבית בדפדפן

en: Browser Refresh
he: רענון בדפדפן

en: Browser Search
he: חיפוש בדפדפן

en: Browser Stop
he: עצירה בדפדפן

en: Bulgarian
he: בולגרית

en: Burmese
he: בורמזית

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
he: כבררת מחדל, ב־VLC נעשה שימוש במצב המסך המלא הידוע מהמהדורות הקודמות של Mac OS X. הנגן יכול להשתמש גם במצב המסך המלא הטבעי ב־Mac OS X 10.7 ואילך.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
he: כבררת מחדל, ל־VLC תהיה שליטה בעצמת השמע העצמית שלו עם ה־Apple Remote (שלט האפל). עם זאת, ניתן לבחור לשלוט בעצמת השמע של כל המערכת במקום.

en: Bytes
he: בתים

en: C
he: he

en: C&onvert
he: המ&רה

en: C&onvert / Save
he: המ&רה / שמירה

en: CD
he: תקליטור

en: CDDB Server
he: שרת CDDB

en: CDDB Server port to use.
he: הפתחה בשרת ה־CDDB בה ייעשה שימוש.

en: CDDB port
he: פתחת ה־CDDB

en: CVD subtitle decoder
he: מפענח כתוביות CVD

en: Cabaret
he: קברט

en: Cable
he: כבלים

en: Caching
he: מטמון

en: Caching value (ms)
he: ערך האגירה (מ״ש)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
he: ערך אגירה למצלמות ומיקרופונים במילישניות.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
he: ערך אגירה למטמון של קבצים מקומיים במילישניות.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
he: ערך האגירה ממשאבי רשת במילישניות.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
he: ערך אגירה למדיה אופטית במילישניות.

en: Cancel
he: ביטול

en: Cannot write to file %1:
    %2.
he: לא ניתן לכתוב אל הקובץ %1:
    %2.

en: Capability
he: תאימות

en: Capture
he: לכידה

en: Capture &Device
he: התקן ל&כידה

en: Capture failed
he: הלכידה נכשלה

en: Capture mode
he: מצב לכידה

en: Cartoon
he: דמות מצוירת

en: Catalan
he: קטלונית

en: Category
he: קטגוריה

en: Celtic (Latin-8)
he: קלטי (Latin-8)

en: Center
he: מרכז

en: Chamorro
he: צ׳מורואית

en: Change
he: שינוי

en: Change Hotkey
he: שינוי מקש הקיצור

en: Change gradients
he: החלפת מדרגים

en: Change playlistview
he: החלפת תצוגת רשימת הנגינה

en: Change the caching for the media
he: החלפת מטמון המדיה

en: Change the display name of the Service.
he: החלפת שם התצוגה של השירות.

en: Change the lirc configuration file
he: החלפת קובץ התצורה של lirc

en: Change the start time for the media
he: שינוי זמן ההתחלה של המדיה

en: Change title according to current media
he: החלפת הכותרת בהתאם למדיה הנוכחית המתנגנת.

en: Channel 0: summary
he: ערוץ 0: תקציר

en: Channel 1: left
he: ערוץ 1: שמאל

en: Channel 2: right
he: ערוץ 2: ימין

en: Channel 3: top
he: ערוץ 3: עליון

en: Channel 4: bottom
he: ערוץ 4: תחתון

en: Channel Name
he: שם ערוץ

en: Channels
he: ערוצים

en: Channels count
he: כמות הערוצים

en: Channels count of an audio elementary stream
he: ספירת הערוצים של תזרים שמע בסיסי

en: Channels:
he: ערוצים:

en: Chapter
he: פרק

en: Chapter %i
he: פרק %i

en: Chapters
he: פרקים

en: Chechen
he: צ׳צ׳נית

en: Check for &Updates...
he: בדיקת &עדכונים...

en: Check for Update...
he: חיפוש עדכונים...

en: Check for VLC updates
he: חיפוש עדכונים ל־VLC

en: Chichewa; Nyanja
he: צ'יצ'ווה

en: Chinese
he: סינית

en: Choose
he: בחרו

en: Choose Cover Art
he: בחירת אומנות העטיפה

en: Choose Destination
he: בחירת יעד

en: Choose Profile
he: בחירת פרופיל

en: Choose an output location
he: בחירת מיקום לפלט

en: Choose input
he: בחרו קלט

en: Choose one or more media file to open
he: נא לבחור קובץ מדיה אחד או יותר לפתיחה

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
he: נא לבחור את התיקייה שאליה יישמרו צילומי הווידאו שלך.

en: Choose...
he: בחירה...

en: Church Slavic
he: סלאבונית כנסייתית

en: Chuvash
he: צ׳ובאש

en: Cl&ear
he: &ניקוי

en: Cl&ose
he: &סגירה

en: Classical
he: קלאסית

en: Clean up
he: ניקוי

en: Clear
he: ניקוי

en: Clear List
he: ניקוי הרשימה

en: Clear the playlist
he: פינוי רשימת הנגינה

en: Click to exit fullscreen playback.
he: יש ללחוץ כדי לצאת מנגינה במסך מלא.

en: Click to mute or unmute the audio.
he: יש ללחוץ על השתקה כדי להשמיע או להשתיק את השמע.

en: Click to play the audio at maximum volume.
he: יש ללחוץ כדי להגביר את עצמת השמע למרבית.

en: Click to set point B
he: יש ללחוץ כדי להגדיר את נקודה ב׳

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
he: יש ללחוץ כדי להציג את לוח האפקטים של השמע המכיל אקולייזר ומסננים נוספים.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
he: יש ללחוץ כדי להחליף בין פלט הווידאו ורשימת הנגינה. אם לא מופיע סרטון בחלון הראשי, פעולה זו מאפשרת להסתיר את רשימת הנגינה.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
he: יש ללחוץ כדי להחליף בין הזמן שעבר לזמן שנותר

en: Click to toggle between total and remaining time
he: יש ללחוץ כדי להחליף בין סך כל הזמן לבין הזמן שנותר

en: Clock source
he: מקור השעון

en: Clock synchronisation
he: סנכרון שעון

en: Clone
he: שכפול

en: Close Window
he: סגירת החלון

en: Club
he: מועדון

en: Co&dec
he: מ&פענח

en: Codec
he: מקודד/מפענח

en: Codec not supported
he: המקודד אינו נתמך

en: Codecs
he: מקודדים

en: Codecs / Muxers
he: מקודדים / מרבבים

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
he: איסוף סטטיסטיקה מתחומים שונים על המדיה המתנגנת.

en: Color
he: צבע

en: Color ASCII art video output
he: פלט וידאו כאומנות ASCII צבעונית

en: Color extraction
he: חילוץ צבעים

en: Color inversion
he: הפיכת צבעים

en: Color messages
he: הודעות צבעוניות

en: Colors
he: צבעים

en: Columns
he: עמודות

en: Combined
he: משולב

en: Comedy
he: קומדיה

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
he: רשימה מופרדת בפסיקים של יחסי תצוגה שיתווספו לרשימת יחסי החיתוך של המנשק.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
he: רשימה מופרדת בפסיקים של יחסי חיתוך שיתווספו לרשימת יחסי החיתוך של המנשק.

en: Comment
he: הערה

en: Comments
he: הערות

en: Compiled by %s on %s (%s)
he: הודר (קומפל) ע״י %s@%s.%s

en: Compiler: %s
he: מהדר: %s

en: Complete MRL for VLC internal
he: כתובת המדיה המלאה לשימוש פנימי של VLC

en: Component
he: קומפוננט

en: Composite
he: קומפוזיט

en: Composite input
he: קלט קומפוזיט

en: Configuration options
he: אפשרויות הגדרה

en: Configure
he: הגדרה

en: Configure Hotkeys
he: הגדרת מקשי קיצור

en: Connection failed
he: החיבור נכשל

en: Console
he: מסוף

en: Context menu
he: תפריט הקשר

en: Continue
he: המשך

en: Continuous stream
he: זרם מתמשך

en: Contrast
he: ניגודיות

en: Control
he: בקרה

en: Control interfaces
he: מנשקי שליטה

en: Control menu for the player
he: תפריט שליטה עבור הנגן

en: Control playback with media keys
he: שליטה בנגינה עם מקשי המדיה

en: Control playback with the Apple Remote
he: שליטה בנגינה עם Apple Remote (שלט האפל)

en: Control system volume with the Apple Remote
he: שליטה בעצמת השמע של המערכת עם Apple Remote (שלט האפל)

en: Controls
he: פקדים

en: Conve&rt / Save...
he: המ&רה / שמירה...

en: Conversions from
he: המרות מ-

en: Convert
he: המרה

en: Convert & Stream
he: המרה והזרמה

en: Convert / Stream...
he: המרה / הזרמה…

en: Copy
he: העתק

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: CoreText font renderer
he: מעבד גופנים CoreText

en: Cornish
he: קורנית

en: Corsican
he: קורסיקאית

en: Country
he: קאנטרי

en: Create
he: יצירה

en: Create Directory
he: יצירת תיקייה

en: Create Directory...
he: יצירת תיקייה...

en: Create Folder
he: יצירת תיקייה

en: Create Folder...
he: יצירת תיקייה...

en: Create a new bookmark
he: יצירת סימנייה חדשה

en: Create a new profile
he: יצירת פרופיל חדש

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
he: יצירת שם ייחודי ברשת למרחבי כוונון המערכת

en: Credits
he: תודות

en: Croatian
he: קרואטית

en: Crop
he: חיתוך

en: Crop one pixel from the bottom of the video
he: חיתוך של פיקסל אחד מהחלק התחתון של הווידאו

en: Crop one pixel from the left of the video
he: חיתוך של פיקסל אחד מהחלק השמאלי של הווידאו

en: Crop one pixel from the right of the video
he: חיתוך של פיקסל אחד מהחלק הימני של הווידאו

en: Crop one pixel from the top of the video
he: חיתוך של פיקסל אחד מהחלק העליון של הווידאו

en: Crop: %s
he: חיתוך: %s

en: Cult
he: קאלט

en: Current channel:
he: הערוץ הנוכחי:

en: Current media / stream statistics
he: סטטיסטיקת התזרים / מדיה הנוכחיים

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
he: מהירות הנגינה הנוכחית: %1
    יש ללחוץ כדי לשנות

en: Current visualization
he: האפקט החזותי הנוכחי

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Custom &Bookmarks
he: סימניות מותאמות &אישית

en: Custom aspect ratios list
he: רשימת יחסי תצוגה בהתאמה אישית

en: Custom crop ratios list
he: רשימת יחסי חיתוך בהתאמה אישית

en: Custom options
he: אפשרויות בהתאמה אישית

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
he: כותרת בהתאמה אישית של חלון הווידאו (במידה שהווידאו לא מוטמע בתוך המנשק).

en: Customi&ze Interface...
he: התאמת המ&נשק...

en: Customize...
he: התאמה אישית…

en: Cut
he: חתוך

en: Cycle audio track
he: מעבר בין רצועות שמע

en: Cycle deinterlace modes
he: מעבר בין מצבי יישור פסים

en: Cycle source aspect ratio
he: החלפה בין יחסי התצוגה של המקור

en: Cycle subtitle track
he: החלפה בין רצועות כתוביות

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
he: החלפה בין רשימה מוגדרת מראש של יחסי תצוגה למקור.

en: Cycle through audio devices
he: מעבר בין התקני השמע

en: Cycle through available audio devices
he: מעבר בין התקני השמע הזמינים

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
he: מעבר בין רצועות השמע הזמינות (שפות).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
he: החלפה בין רצועות הכתוביות הזמינות.

en: Cyrillic (Windows-1251)
he: קירילי (Windows-1251)

en: Czech
he: צ'כית

en: D-Bus control interface
he: מנשק שליטת D-Bus

en: DVB device
he: התקן DVB

en: DVB playlist import
he: ייבוא רשימת נגינה מסוג DVB

en: DVB subtitles
he: כתוביות DVB

en: DVB subtitles decoder
he: מפענח כתוביות DVB

en: DVB subtitles encoder
he: מקודד כתוביות DVB

en: DVD angle
he: זווית DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
he: פורמט השמע ל-DVD (ניתן לשימוש עם MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ו-RAW)

en: DVD device
he: התקן DVD

en: DVD menus
he: תפריטי ה־DVD

en: DVD subtitles
he: כתוביות DVD

en: DVD subtitles decoder
he: מפענח כתוביות DVD

en: DVD with menus
he: DVD עם תפריטים

en: DVD without menus
he: DVD ללא תפריטים

en: Damaged or incomplete AVI file
he: קובץ ה־AVI פגום או חלקי

en: Damp
he: לח

en: Dance
he: דאנס

en: Danish
he: דנית

en: Darkness limit
he: הגבלת חושך

en: Data
he: נתונים

en: Data alignment
he: יישור נתונים

en: Date
he: תאריך

en: Day / Month / Year:
he: יום / חודש / שנה:

en: De-Fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Debug logging
he: רישום ניפוי שגיאות

en: Decoders
he: מפענחים

en: Decoding
he: פענוח

en: Decrease
he: הקטנה

en: Decrease Volume
he: הנמכת עצמת השמע

en: Default
he: בררת מחדל

en: Default (Windows-1252)
he: בררת מחדל (Windows-1252)

en: Default Caching Level
he: רמת המטמון כבררת המחדל

en: Default DVD angle.
he: זווית ה־DVD כבררת המחדל

en: Default Encoding
he: קידוד בררת מחדל

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
he: תום הזמן לחיבור TCP כבררת מחדל (במילישניות).

en: Default background color
he: צבע הרקע כבררת מחדל

en: Default caching policy
he: מדיניות המטמון כבררת המחדל

en: Default devices
he: התקני בררת המחדל

en: Default encoding
he: קידוד בררת המחדל

en: Default optical device
he: ההתקן האופטי כבררת מחדל

en: Default stream
he: תזרים בררת מחדל

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
he: הגדרת יחס התצוגה של הקלט לשימוש. בררת המחדל היא 4:3

en: Define the colors of the volume slider
he: הגדרת הצבעים של מחוון עצמת השמע

en: Define which screen fullscreen goes
he: הגדרת המסך בו יוצג מצב המסך המלא

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
he: הגדרת השטח הווירטואלי של החדר אותו מדמה המסנן.

en: Deinterlace
he: יישור פסים

en: Deinterlace method to use for video processing.
he: שיטת יישור הפסים שתשמש לעיבוד הווידאו.

en: Deinterlace mode
he: מצב יישור פסים

en: Deinterlace off
he: יישור פסים כבוי

en: Deinterlace on
he: יישור פסים פעיל

en: Deinterlacing
he: יישור פסים

en: Delete
he: מחק

en: Delete all the bookmarks
he: מחיקת כל הסימניות

en: Delete selected profile
he: מחיקת הפרופיל הנבחר

en: Delete the current profile
he: מחיקת הפרופיל הנוכחי

en: Delete the selected item
he: מחיקת הפריט הנבחר

en: Deletes the selected item
he: מחיקת הפריט הנבחר

en: Delivery system
he: מערכת תמסורת

en: Demux module
he: מודול פילוג

en: Demuxers
he: מפרידי שטפי נתונים (Demuxers)

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
he: שימוש במפרידי שטפי הנתונים לצורך הפרדת שטפי נתוני השמע והווידאו.

en: Descending
he: יורד

en: Description
he: תיאור

en: Desktop
he: שולחן עבודה

en: Desktop level hotkey
he: מקשי קיצור ברמת שולחן העבודה

en: Destination
he: יעד

en: Destination Setup
he: הגדרת יעד

en: Destination file:
he: קובץ היעד

en: Detailed List
he: רשימה מפורטת

en: Device
he: התקן

en: Device Selection
he: בחירת התקן

en: Device name
he: שם התקן

en: Device properties
he: מאפייני התקן

en: Device:
he: התקן:

en: Devices
he: התקנים

en: Dialog
he: תיבת דו־שיח

en: Direct2D video output
he: פלט וידאו Direct2D

en: Direct3D video output
he: פלט וידאו Direct3D

en: DirectShow input
he: קלט DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
he: פלט וידאו DirectX‏ (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
he: האצת וידאו Direct‏ (DXVA)‏ 2.0

en: DirectX audio output
he: פלט שמע DirectX

en: Direction
he: כיווניות

en: Director
he: במאי

en: Directory
he: תיקייה

en: Directory index
he: מפתח התיקיות

en: Directory where the video snapshots will be stored.
he: התיקייה שבה יאוחסנו צילומי הווידאו.

en: Disable
he: נטרול

en: Disable Disc Menus
he: נטרול תפריטי הדיסק

en: Disable screensaver
he: נטרול שומר המסך

en: Disable the screensaver during video playback.
he: מונע את הפעלת שומר המסך בזמן ניגון וידאו.

en: Disc
he: תקליטור

en: Disc Selection
he: בחירת תקליטור

en: Disc caching (ms)
he: אגירת דיסקים (מילישניות)

en: Disc device
he: התקן תקליטור

en: Discard
he: התעלמות

en: Disco
he: דיסקו

en: Discs
he: תקליטורים

en: Display
he: תצוגה

en: Display Settings
he: הגדרות תצוגה

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
he: הצגת הזנת RSS או ATOM על גבי הווידאו שלך

en: Display device
he: התקן תצוגה

en: Display locally
he: הצגה מקומית

en: Display name of the Service
he: שם התצוגה של השירות

en: Display playlist tree
he: הצגת עץ רשימת נגינה

en: Display resolution
he: רזולוציית תצוגה

en: Display size
he: גודל התצוגה

en: Display the input video
he: הצגת וידאו הקלט

en: Display the output
he: הצגת הפלט

en: Display the processed video
he: הצגת הווידאו המעובד

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
he: הצגת תצוגה מקדימה של צילום הווידאו בפינה השמאלית העליונה של המסך.

en: Display the stream locally
he: הצגת התזרים מקומית

en: Display the title of the video on top of the movie.
he: הצגת כותרת הווידאו על גבי סרטון הווידאו.

en: Display video snapshot preview
he: הצגת תצוגה מקדימה של צילום הווידאו

en: Display while streaming
he: להציג בזמן ההזרמה

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
he: המרחק בין הרמקול השמאלי-קדמי למאזין במטרים.

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: DivX גירסה ראשונה (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: DivX גירסה שנייה (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: DivX גירסה שלישית (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: Do not play
he: לא לנגן

en: Do nothing
he: לא לעשות כלום

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
he: האם אכן לבטל את המינוי ל־%1?

en: Do you want to download it?
he: האם להוריד אותו?

en: Docked Playlist
he: רשימת נגינה מוצמדת

en: Dolby Surround
he: דולבי סראונד

en: Don't display any video
he: אין להציג אף וידאו

en: Don't show
he: לא להציג

en: Double Size
he: גודל כפול

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
he: לחיצה כפולה לשינוי.
    מקש Delete להסרה.

en: Double click to get media information
he: יש ללחוץ לחיצה כפולה כדי לקבל את פרטי המדיה

en: Double click to jump to a chosen time position
he: יש ללחוץ לחיצה כפולה כדי לקפוץ למיקום הנבחר בציר הזמן

en: Down
he: למטה

en: Download Plugin
he: הורדת תוסף

en: Download cover art
he: הורדת אומנות עטיפה

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
he: הקובץ „%s“ שהתקבל אינו תקין. לכן הוא נמחק.

en: Downloading ...
he: בהורדה ...

en: Drop late frames
he: השמטת השקופיות המאחרות

en: Drop media here
he: לכאן ניתן להשליך מדיה

en: Dry
he: יבש

en: Dummy Elements
he: פריטים מדומים

en: Dummy interface
he: מנשק דמה

en: Duration
he: אורך

en: Dutch
he: הולנדית

en: Dynamic language setting from teletext
he: הגדרות שפה דינמיות מטלטקסט

en: Dzongkha
he: דזונקה

en: E&xport
he: י&צוא

en: EGL extension for OpenGL
he: הרחבת EGL עבור OpenGL

en: Eastern European (Latin-2)
he: מזרח אירופי (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
he: מזרח אירופי (Windows-1250)

en: Edge visible
he: הקצוות נראים

en: Edit
he: עריכה

en: Edit Bookmarks
he: עריכת סימניות

en: Edit Input
he: עריכת קלט

en: Edit Options
he: עריכת האפשרויות

en: Edit default application settings for network protocols
he: עריכת הגדרות יישום בררת המחדל לפרוטוקולי רשת

en: Edit selected profile
he: עריכת הפרופיל הנבחר

en: Edit settings
he: עריכת ההגדרות

en: Effects
he: אפקטים

en: Effects list
he: רשימת האפקטים

en: Eject the disc
he: שליפת התקליטור

en: Elapsed time
he: זמן שחלף

en: Electronic
he: אלקטרוני

en: Elements order
he: סדר הפריטים

en: Embed the file browser in open dialog
he: הטמעת סייר הקבצים בדו־שיח פתוח

en: Embed the video output in the main interface.
he: הטמעת קטע וידאו זה במנשק הראשי.

en: Embedded
he: מוטמע

en: Embedded video
he: וידאו מוטמע

en: Empty Playlist
he: רשימת נגינה ריקה

en: Enable
he: הפעלה

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
he: הפעלת התרעות דרך Growl (עם שינוי פריט ברשימת ההשמעה)

en: Enable Last.fm submissions
he: הפעלת שליחה ל־Last.fm

en: Enable OSD
he: הפעלת חיווי על גבי המסך

en: Enable On Screen Display (OSD)
he: הפעלת חיווי על גבי המסך (OSD)

en: Enable audio
he: אפשר שמע

en: Enable sub-pictures
he: הפעלת תת־תמונות

en: Enable subtitles
he: הפעלת כתוביות

en: Enable transparency effects
he: אפשר אפקט שקיפות

en: Enable video
he: הפעלת וידאו

en: Enable video stream output
he: הפעלת פלט תזרים הווידאו

en: Enable wallpaper mode
he: הפעלת מצב תמונת רקע

en: Encap. format
he: מבנה הכימוס

en: Encapsulation
he: כימוס

en: Encapsulation Method
he: שיטת הכימוס

en: Encapsulation format
he: תבנית הכימוס

en: Encoded by
he: קודד על ידי

en: Encoding
he: קידוד

en: Encoding quality
he: איכות הקידוד

en: English
he: אנגלית

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
he: הוספת פריטים לרשימת הנגינה במצב מופע בודד

en: Enter URL here...
he: נא להזין כתובת להלן...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
he: נא להזין את כתובת הפודקאסט לרישום:

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
he: נא להזין את הביטוי לחיפוש ברשימת הנגינה. התוצאות ייבחרו בטבלה.

en: Enter name for new directory:
he: נא להזין שם עבור התיקייה החדשה:

en: Enter name for new folder:
he: נא להזין שם עבור התיקייה החדשה:

en: Entries
he: רשומות

en: Episode
he: פרק

en: Equalizer
he: אקווילייזר

en: Erase
he: מחיקה

en: Erase video filter
he: מסנן מחיקת הווידאו

en: Error
he: שגיאה

en: Error:
he: שגיאה

en: Errors
he: שגיאות

en: Errors and Warnings
he: שגיאות ואזהרות

en: Errors and Warnings...
he: שגיאות ואזהרות...

en: Esperanto
he: אספרנטו

en: Esperanto (Latin-3)
he: אספרנטו (Latin-3)

en: Essential
he: חיוני

en: Estonian
he: אסטונית

en: Ethnic
he: אתני

en: Euro-Techno
he: יורו-טכנו

en: Every
he: בכל

en: Existing playlist item
he: הפריט הנוכחי ברשימת הנגינה

en: Exit fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Exit if there are no more items in the playlist.
he: יש לצאת אם אין עוד פריטים ברשימת הנגינה.

en: Export SDP as file
he: יצוא SDP כקובץ

en: Extended M3U
he: M3U מורחב

en: Extensions
he: הרחבות

en: Extra interface modules
he: מודלי מנשק נוספים

en: Extra media
he: מדיה נוספת

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
he: נתוני על נוספים ומידע נוסף מופיעים בלוח שלהלן.

en: Extract RGB component video filter
he: מסנן וידאו לחילוץ רכיב RGB

en: FM radio
he: רדיו FM

en: FTP account
he: חשבון FTP

en: FTP input
he: קלט FTP

en: FTP password
he: סיסמת FTP

en: FTP upload output
he: פלט ההעלאה ל־FTP

en: FTP user name
he: שם משתמש FTP

en: Factor
he: מקדם

en: Failed to open "%s" for writing
he: אירע כשל בפתיחת "%s" לכתיבה

en: Fake TTY
he: TTY מזויף

en: Faroese
he: פארואנית

en: Fast
he: מהיר

en: Fast seek
he: מעבר מהיר

en: Faster
he: נגינה מהירה

en: Faster (fine)
he: מהיר יותר (מעודן)

en: Favor speed over precision while seeking
he: העדפת מהירות על פני דיוק בעת דילוג בסרט

en: Features
he: תכונות

en: Fijian
he: פיג׳ית

en: File
he: קובץ

en: File Format:
he: מבנה הקובץ:

en: File Selection
he: בחירת קובץ

en: File associations
he: שיוכי קבצים

en: File audio output
he: פלט שמע לקובץ

en: File caching (ms)
he: אגירת קבצים (מילישניות)

en: File corrupted
he: הקובץ פגום

en: File could not be verified
he: לא ניתן לאמת את הקובץ

en: File extensions association
he: שיוך סוגי קבצים

en: File input
he: קלט קובץ

en: File names:
he: שמות הקבצים:

en: File not verifiable
he: הקובץ לא ניתן לאימות

en: File/Directory
he: קובץ/תיקייה

en: File/Folder
he: קובץ/תיקייה

en: Filebrowser starting point
he: נקודת ההתחלה של הסייר

en: Filename
he: שם קובץ

en: Filename for the font you want to use
he: שם קובץ הגופן בו ברצונך להשתמש

en: Filename prefix
he: קידומת שם הקובץ

en: Filename to look for album art in current directory
he: שם הקובץ לחיפוש אחר עטיפת אלבום בתיקייה הנוכחית

en: Files
he: קבצים

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
he: קבצים בעלי הסיומות הנ״ל לא יתווספו לרשימת הנגינה בעת פתיחת תיקייה.
    תכונה זו שימושית אם ברצונך להוסיף תיקיות המכילות קובצי רשימות השמעה לדוגמה. יש להשתמש ברשימה המופרדת בפסיקים של סיומות.

en: Filter threshold
he: סף הסינון

en: Filter:
he: מסנן:

en: Filters
he: מסננים

en: Finish
he: סיום

en: Finnish
he: פינית

en: Fit to Screen
he: התאם למסך

en: Fix HDTV height
he: תיקון גובה HDTV

en: Fix when necessary
he: לתקן במידת הצורך

en: Flac audio decoder
he: מפענח שמע Flac

en: Flac audio encoder
he: מקודד שמע Flac

en: Flat
he: שטוח

en: Flat Button
he: לחצן שטוח

en: Flip horizontally
he: הפוך אופקית

en: Flip vertically
he: הפוך אנכית

en: Float on Top
he: ציפה מלמעלה

en: Folder
he: תיקייה

en: Font
he: גופן

en: Font Properties
he: מאפייני גופן

en: Font color
he: צבע הגופן

en: Font menu
he: תפריט הגופנים

en: Font size
he: גודל גופן

en: Font size in pixels
he: גודל הגופן בפיקסלים

en: Font size, pixels
he: גודל גופן, פיקסלים

en: Font used for the menus
he: הגופן המשש לתפריטים

en: Font used for the titles
he: הגופן המשמש לכותרות

en: Force Aspect Ratio
he: אילוץ יחס תצוגה

en: Force bold
he: אילוץ הדגשה

en: Force detection of Dolby Surround
he: אילוץ זיהוי של

en: Force subtitle position
he: קיבוע מיקום הכתוביות

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
he: הצבת אילוץ ל־DirectShow להשתמש במבנה כרומה מסוים עבור הקלט (לדוגמה I420 (בררת המחדל), RV24 וכו׳)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
he: אילוץ DirectShow להשתמש בקצב תמונות מסוים עבור קלט הווידאו (לדוגמה 0 היא בררת המחדל, 25, 29.97, 50, 59.94 וכו׳)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
he: לאלץ את התקן הווידאו מסוג Video4Linux2 להשתמש במבנה כרומה מסוים (לדוגמה I420 או I422 לתמונות בלתי מעובדות, MJPG עבור קלט M-JPEG דחוס) (הרשימה המלאה: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force window style:
he: אילוץ סגנון חלון:

en: Form
he: צורה

en: Format
he: מבנה

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
he: סוג תמונת הפלט

en: Frame Rate
he: קצב שקופיות

en: Frame by frame
he: שקופית אחר שקופית

en: Frame rate
he: קצב שקופיות

en: Frame size
he: גודל השקופית

en: Frames per Second
he: פריימים לשנייה

en: Freetype2 font renderer
he: מעבד גופנים Freetype2

en: Freeze
he: הקפאה

en: Freezing interactive video filter
he: מסנן להקפאת וידאו אינטראקטיבי

en: French
he: צרפתית

en: Frequency
he: תדירות

en: Frequency (Hz)
he: תדירות (הרץ)

en: Frisian
he: פריזית

en: From
he: מ־

en: Fuchsia
he: ורוד

en: Full HD (1080p)
he: HD מלא (1080p)

en: Full URL to put in index file
he: הכתובת המלאה שתתווסף לקובץ האינדקס

en: Full Volume
he: עצמת השמע המלאה

en: Full bass
he: באס מלא

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Fullscreen Controller
he: בקר מסך מלא

en: Fullscreen Video Device
he: התקן וידאו מסך מלא

en: Fullscreen video output
he: פלט וידאו במסך מלא

en: Funk
he: פאנק

en: Fusion
he: פיוז'ן

en: G.711 decoder
he: מפענח G.711

en: G.711 encoder
he: מצפיןG.711

en: GLX extension for OpenGL
he: הרחבת GLX עבור OpenGL

en: Gaelic (Scots)
he: גאלית

en: Gallegan
he: גליסית

en: Game
he: משחק

en: Gamma
he: גאמה

en: Gangsta
he: גנגסטה

en: Gauss
he: גאוס

en: Gaussian Blur
he: טשטוש גאוסי

en: Gaussian blur video filter
he: מסנן וידאו לטשטוש גאוסי

en: Gaussian's std deviation
he: סטיית תקן של גאוס

en: General
he: כללי

en: General Audio
he: שמע כללי

en: General audio settings
he: הגדרות שמע כלליות

en: General input settings. Use with care...
he: הגדרות קלט כלליות. יש להשתמש בזהירות...

en: General playlist behaviour
he: התנהגות כללית של רשימת הנגינה

en: General settings for audio output modules.
he: הגדרות כלליות למודולי פלט שמע.

en: General stream output settings
he: הגדרות כלליות של שדרים זורמים

en: General video settings
he: הגדרות וידאו כלליות

en: Generic
he: כללי

en: Genre
he: זיאנר

en: Genre description
he: תיאור הסגנון

en: Genre of the content.
he: סגנון התוכן.

en: Geometry
he: גאומטריה

en: Georgian
he: גרוזינית

en: German
he: גרמנית

en: Gestures
he: מחוות

[ctx: GetACP]
en: CP1252
he: CP1255

en: Global
he: גלובלי

en: Global Hotkeys
he: מקשי קיצור גלובליים

en: Global Hotkeys interface
he: מנשק מקשי קיצור גלובליים

en: GnomeVFS input
he: קלט GnomeVFS

en: Go to Time
he: מעבר לזמן

en: Go to the DVD menu
he: מעבר לתפריט ה־DVD

en: Go to time
he: מעבר לזמן

en: Go!
he: קדימה!

en: Gospel
he: גוספל

en: Gothic
he: גותי

en: Gradient
he: מדרג

en: Gradient threshold
he: סף המדרג

en: Gray
he: אפור

en: Grayscale video output
he: פלט וידאו בגווני אפור

en: Greek (ISO 8859-7)
he: יווני (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
he: יווני (Windows-1253)

en: Greek, Modern
he: יוונית מודרנית

en: Green
he: ירוק

en: Group
he: קבוצה

en: Grunge
he: גראנג'

en: Guarani
he: גוארני

en: Gujarati
he: גוג׳ראטית

en: H.264 level
he: רמת H.264

en: H.264 profile
he: פרופיל H.264

en: H.265/HEVC encoder (x265)
he: מקודד H.265/HEVC‏ (x265)

en: HTML playlist
he: רשימת נגינה מסוג HTML

en: HTTP (default)
he: HTTP (בררת מחדל)

en: HTTP Announcement
he: הכרזת HTTP

en: HTTP input
he: קלט HTTP

en: HTTP proxy URL
he: כתובת מתווך ה־HTTP

en: HTTP server address
he: כתובת שרת ה־HTTP

en: HTTP server port
he: פתחת שרת ה־HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
he: רשות אישורים ל־HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
he: רשימת שלילת אישורי HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
he: אישור HTTP/TLS לשרת

en: HTTP/TLS server private key
he: מדיניות פרטיות וגישה לרשת

en: HTTPS server port
he: פתחת שרת ה־HTTPS

en: Half Size
he: חצי גודל

en: Handling mode for stereo streams
he: מצב טיפול לתזרימים בסטריאו

en: Hardware Acceleration
he: האצת חומרה

en: Hardware decoding
he: קידוד חומרה

en: Hardware-accelerated decoding
he: קידוד בהאצת חומרה

en: Headphone effect
he: אפקט אוזניות

en: Headphone surround effect
he: אפקטי סראונד באזניות

en: Headphones
he: אוזניות

en: Hebrew
he: עברית

en: Hebrew (ISO 8859-8)
he: עברי (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
he: עברי (Windows-1255)

en: Height
he: גוה

en: Help
he: עזרה

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
he: מסייע לך לסנכרן בין פלט הווידאו ובין אפקט הבהירות. הערכים בסביבות 20 מ״ש אמורים להתאים.

en: Herero
he: הררית

en: Hide / Show Library
he: הצגה / הסתרה של הספרייה

en: Hide / Show Viewer
he: הצגה/הסתרה של המציג

en: Hide Details
he: הסתרת פרטים

en: Hide Others
he: הסתרת אחרים

en: Hide VLC
he: הסתרת VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
he: הסתרת הסמן ואת פקד המסך המלא לאחר x מילישניות

en: Hide future errors
he: הסתרת שגיאות עתידיות

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
he: הסתרת סמן העכבר ואת פקד המסך המלא לאחר n מילישניות

en: Hide no user action dialogs
he: הסתרת תיבות דו־שיח שאינן מצריכות התערבות המשתמש

en: Hide the interface and pause playback.
he: הסתרת המנשק והשהיית הנגינה.

en: Hierarchy mode
he: מצב היררכיה

en: High priority
he: עדיפות גבוהה

en: Highest
he: הגבוה ביותר

en: Hindi
he: הינדית

en: Hip-Hop
he: היפ-הופ

en: Hiri Motu
he: הארי מוטו

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
he: הונג קונגי משלים (HKSCS)

en: Horizontal
he: אופקי

en: Hot keys
he: קיצורי מקלדת

en: Hotkey
he: מקש קיצור

en: Hotkey change
he: החלפת מקש קיצור

en: Hotkeys
he: קיצורי מקלדת

en: Hotkeys management interface
he: מנשק ניהול קיצורי מקלדת

en: Hotkeys settings
he: הגדרות קיצורי מקלדת

en: Hours / Minutes / Seconds:
he: שעות / דקות / שניות:

en: House
he: האוס

en: Hue
he: גוון

en: Hungarian
he: הונגרית

en: Hurry up
he: מהר

en: I&mport
he: י&בוא

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
he: המרות I420,IYUV,YV12 ל־RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: INTERNET
he: אינטרנט

en: IP Address
he: כתובת ה־IP

en: IceCAST output
he: פלט IceCAST

en: Icelandic
he: איסלנדית

en: Icons
he: סמלים

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
he: אם אפשרות זו פעילה, הווידאו ירופד מהצדדים כדי שיתאים למתחם התצוגה לאחר שינוי גודל. אחרת, הווידאו יחתך כדי שיתאים למתחם התצוגה לאחר שינוי הגודל.

en: If nothing appears, check your internet connection.
he: אם לא מופיע דבר כדאי לבדוק את החיבור שלך לאינטרנט.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
he: אם לוח הגזירים שלך מכיל כתובת תקנית
    או נתיב לקובץ במחשב שלך,
    אלו ייבחרו אוטומטית.

en: Ignore
he: התעלמות

en: Ignore keyboard volume buttons.
he: התעלמות ממקשי השליטה בעצמת השמע שבמקלדת.

en: Ignore subtitle flag
he: התעלמות מדגל הכתוביות

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
he: התעלמות מדגל הכתוביות, ניתן לנסות זאת אם הכתוביות שלך אינן מופיעות.

en: Ignored extensions
he: הרחבות בהתעלמות

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
he: קובצי תמונה (‎*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
he: התאמת התמונה

en: Image brightness (0-2)
he: בהירות התמונה (0-2)

en: Image contrast (0-2)
he: ניגודיות התמונה (0-2)

en: Image format
he: סוג התמונה

en: Image format (default RGB)
he: מבנה התמונה (RGB היא בררת המחדל)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
he: סוג הקובץ שישמש לאחסון צילומי הווידאו.

en: Image height
he: גובה התמונה

en: Image hue (0-360)
he: גוון התמונה (0-360)

en: Image saturation (0-3)
he: רווית התמונה

en: Image width
he: רוחב התמונה

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
he: במצב מסך מלא, האזורים שלא מופיע בהם הווידאו יופיעו בשחור

en: In order to stream, a valid destination address is required.
he: כדי להזרים, יש לציין כתובת יעד תקנית.

en: Include subtitles
he: הכללת הכתוביות

en: Increase
he: הגדלה

en: Increase Volume
he: הגברת עצמת השמע

en: Increase the priority of the process
he: הגברת עדיפות התהליך

en: Index
he: אינדקס

en: Indonesian
he: אינדונזית

en: Industrial
he: תעשייתי

en: Information
he: מידע

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
he: מידע בנוגע להרכב התזרים שלך.
    בין השאר מופיעים המרבב, מקודדי השמע והווידאו וכתוביות.

en: Information...
he: פרטים...

en: Infrared
he: אינפרא אדום

en: Infrared remote control interface
he: מנשק שליטה בשלט רחוק

en: Inhibit the power management daemon during playback
he: מניעת פעולת סוכן ניהול צריכת החשמל במהלך נגינה.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
he: אפשרות זו מונעת את פעולת סוכן ניהול צריכת החשמל במהלך נגינה, כדי להימנע ממצב של השהיית המחשב עקב חוסר שימוש.

en: Input
he: קלט

en: Input & Codec Settings
he: הגדרות קלט ומפענח

en: Input & Codecs Settings
he: הגדרות מקודדים וקלט

en: Input / Codecs
he: קלט / מפענחים

en: Input card to use
he: כרטיס הקלט לשימוש

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
he: הקלט השתנה, לא ניתן לשמור את הסימנייה. הנגינה מושהית באמצעות „השהיה“ בזמן עריכת הסימנייה כדי לוודא שאותו הקלט יישאר.

en: Input list
he: רשימת הקלט

en: Input repetitions
he: חזרות על קלט

en: Input stream
he: תזרים הקלט

en: Input/Read
he: קלט/קריאה

en: Input:
he: קלט:

en: Install
he: התקנה

en: Install Windows Service
he: התקנת שירות של Windows

en: Install the Service and exit.
he: להתקין את השירות ולצאת.

en: Instrumental
he: אינסטרומנטלי

en: Integrate video in interface
he: הטמעת הווידאו במנשק

en: Interactive Zoom
he: תקריב אינטראקטיבי

en: Interface
he: מנשק

en: Interface Settings
he: הגדרות מנשק

en: Interface interaction
he: אינטראקציה עם המנשק

en: Interface module
he: מודול מנשק

en: Interface style
he: סגנון המנשק

en: Interlingua
he: אינטרלינגואה

en: Interlingue
he: אינטרלינגו

en: Internet
he: אינטרנט

en: Inuktitut
he: אינוקטיטוט

en: Inupiaq
he: אינופיאק

en: Invalid combination
he: צירוף בלתי חוקי

en: Invalid selection
he: בחירה לא תקנית

en: Invalid signature
he: החתימה שגויה

en: Invert colors
he: היפוך הצבעים

en: Invert video filter
he: מסנן הפיכת הווידאו

en: Irish
he: אירית

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
he: ניתן לבטל את סנכרון שעון הקלט למשאבי זמן אמת. ניתן להשתמש בזה אם הנגינה ממשאבי רשת נקטעת או מתעוותת.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
he: לא ניתן להוריד את החתימה המוצפנת עבור הקובץ „%s“ שהתקבל. לכן, הוא נמחק.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
he: לא ניתן לאמת בבטחה את הקובץ „%s“ שהתקבל. לכן, הקובץ נמחק.

en: Italian
he: איטלקית

en: JACK Input
he: קלט JACK

en: Japanese
he: יפנית

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
he: יפני (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
he: יפני (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
he: יפני יוניקס (EUC-JP)

en: Javanese
he: ג׳אוואנית

en: Jazz
he: ג'ז

en: Jazz+Funk
he: ג'ז+פאנק

en: Jump Bac&kward
he: קפיצה &אחורה

en: Jump sizes
he: מרחקי הקפיצות

en: Jump to Specific &Time
he: קפיצה ל&זמן מסוים

en: Jump to Time
he: קפיצה לזמן מסוים

en: Jungle
he: ג'ונגל

en: Kannada
he: קאננדה

en: Kashmiri
he: קשמירית

en: Kazakh
he: קזחית

en: Keep Recent Items
he: שמירת הפריטים הנוכחיים

en: Keep audio level between sessions
he: שמירה על עצמת השמע בין ההפעלות

en: Keep original size
he: שמור על הגודל המקורי

en: Keep stream output open
he: השארת פלט התזרים פתוח

en: Key or combination:
he: מקש או צירוף:

en: Key press events
he: אירועי לחיצת מקשים

en: Key:
he: מקש:

en: Khmer
he: חמרית

en: Kikuyu
he: קיקויו

en: Kinyarwanda
he: קיניארוונדה

en: Kirghiz
he: קירגיזית

en: Korean
he: קוראנית

en: Korean (EUC-KR/CP949)
he: קוריאני (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
he: קוריאני (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
he: כורדית

en: LIBRARY
he: ספרייה

en: LOCAL NETWORK
he: רשת מקומית

en: Language
he: שפה

en: Lao
he: לאית

en: Large
he: גדול

en: Large Hall
he: אולם גדול

en: Larger
he: גדול ביותר

en: Last 60 seconds
he: 60 השניות האחרונות

en: Last check on: %@
he: הבדיקה האחרונה: %@

en: Last.fm username not set
he: שם המשתמש ב־Last.fm לא הוגדר

en: Latin
he: לטינית

en: Latvian
he: לטבית

en: Launching an update request...
he: מופעלת בקשת עדכון...

en: Leave Fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Left
he: שמאל

en: Left to right/Top to bottom
he: שמאל לימין/למעלה למטה

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
he: מתן האפשרות לווידאו לשנות את גודלו כדי שיתאים לחלון מסוים או למסך מלא.

en: Letzeburgesch
he: לוקסמבורגית

en: License
he: רישיון

en: Lime
he: ירוק בהיר (ליים)

en: Line 1:
he: שורה 1:

en: Line 2:
he: שורה 2:

en: Linear
he: קווית

en: Lingala
he: לינגאלה

en: Link #
he: מס׳ הקישור

en: List
he: רשימה

en: Lithuanian
he: ליטאית

en: Live
he: חי

en: Live capture caching (ms)
he: אגירת תזרים חי (מילישניות)

en: Live555 stream transport
he: תעבורת תזרים Live555

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
he: טעינת קובץ כתוביות זה. לשימוש כאשר האיתור האוטומטי לא הצליח לאתר את קובץ הכתוביות שלך.

en: Loading flowplayer...
he: flowplayer בטעינה...

en: Local Network
he: רשת מקומית

en: Local playback
he: נגינה מקומית

en: Locally collect statistics
he: איסוף סטטיסטיקה מקומית

en: Location
he: מיקום

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
he: המיקום של קובץ המחזיק בתוכו תבנית SVG להמרה אוטומטית של מחרוזות

en: Location:
he: מיקום:

en: Log all VLC messages to a text file.
he: שמירת כל הודעות הדיווח של VLC לקובץ טקסט.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
he: רישום כל ההודעות של VLC ל־syslog (מערכות תואמות יוניקס)

en: Log to file
he: דיווח לקובץ

en: Log to syslog
he: דיווח ל־syslog

en: Login:pass
he: משתמש:ססמה

en: Logo
he: לוגו

en: Logo filenames
he: שמות קובצי הלוגואים

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
he: ערך אטימות הלוגו (החל מ־0 לשקיפות מלאה ועד 255 לאטימות מלאה)

en: Logo position
he: מיקום הלוגו

en: Long backwards jump
he: קפיצה ארוכה קדימה

en: Long forward jump
he: קפיצה ארוכה קדימה

en: Long jump length
he: משך קפיצה ארוכה

en: Long jump length, in seconds.
he: משך קפיצה ארוכה, בשניות.

en: Look and feel
he: מראה ותחושה

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
he: חיפוש אחר כתוביות בנתיבים אלה גם כן, אם קובץ הכתוביות שלך לא נמצא בתיקייה הנוכחית.

en: Loop
he: לולאה

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
he: לולאה מנקודה א׳ לנקודה ב׳ במחזוריות
    יש ללחוץ כדי להגדיר את נקודה א׳

en: Loop from point A to point B continuously.
he: לולאה מנקודה א׳ לנקודה ב׳ במחזוריות

en: Loop: %s
he: לולאה: %s

en: Lost
he: אבדו

en: Lost buffers
he: אוגרים שאבדו

en: Low freq (Hz)
he: תדירות נמוכה (הרץ/Hz)

en: Lowest
he: הנמוך ביותר

en: Lua interface
he: מנשק Lua

en: M3U playlist
he: רשימת נגינה מסוג M3U

en: M3U playlist import
he: ייבוא רשימת נגינה מסוג M3U

en: M3U8 playlist
he: רשימת נגינה מסוג M3U8

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: MJPEG מורכב מסדרת תמונות בפורמט JPEG (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
he: המרות MMX‏ I420,IYUV,YV12 ל־RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
he: המרות MMX מ־

en: MPEG 1 Format
he: פורמט MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
he: MPEG Audio Layer 3 (ניתן לשימוש עם MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ו-RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
he: מפענח וידאו MPEG I/II (בעזרת libmpeg2)

en: MPEG Video
he: וידאו MPEG

en: MPEG audio decoder
he: מפענח שמע MPEG

en: MPEG-4 video
he: וידאו MPEG-4

en: MRL
he: כתובת המדיה

en: MTP
he: נגנים ניידים

en: MTP Device
he: נגן נייד

en: MTP devices
he: נגנים ניידים

en: MTP input
he: קלט מנגן נייד

en: MTU of the network interface
he: ה־‏MTU של כרטיס הרשת

en: MY COMPUTER
he: המחשב שלי

en: Mac OS X interface
he: מנשק Mac OS X

en: Macedonian
he: מקדונית

en: Magnify
he: הגדלה

en: Main Profile
he: פרופיל ראשי

en: Main Toolbar
he: סרגל הכלים הראשי

en: Main Window...
he: חלון ראשי…

en: Main interfaces
he: מנשקים ראשיים

en: Main interfaces settings
he: הגדרות המנשקים הראשיים

en: Major channel
he: הערוץ העיקרי

en: Make a donation...
he: מתן תרומה...

en: Malagasy
he: מלגשית

en: Malay
he: מלאית

en: Malayalam
he: מלאיאלאם

en: Maltese
he: מלטית

en: Manage Streams
he: ניהול תזרימים

en: Manx
he: מאנית

en: Maori
he: מאורית

en: Marathi
he: מארתית

en: Maroon
he: חום

en: Marshall
he: מרשליז

en: Mask
he: מסכה

en: Maximum bitrate
he: קצב סיביות מרבי

en: Maximum video height
he: גובה הווידאו המרבי.

en: Maximum video width
he: רוחב וידאו מקסימלי

en: Mean
he: ממוצעת

en: Media &Information
he: &פרטי המדיה

en: Media Angle
he: זווית המדיה

en: Media Files
he: קובצי מדיה

en: Media Information
he: פרטי המדיה

en: Media Information...
he: פרטי המדיה...

en: Media Library
he: ספריית המדיה

en: Media Manager Edition
he: מהדורת מנהל המדיה

en: Media Manager List
he: רשימת מנהל המדיה

en: Media Resource Locator (MRL)
he: כתובת משאב מדיה (MRL)

en: Media View
he: צפייה במדיה

en: Media data size
he: גודל נתוני המדיה

en: Media: %s
he: מדיה: %s

en: Meditative
he: מדיטטיבי

en: Medium backwards jump
he: קפיצה בינונית אחורה

en: Medium forward jump
he: קפיצה בינונית קדימה

en: Medium jump length
he: אורך הקפיצה הבינונית

en: Medium jump length, in seconds.
he: משך הקפיצה הבינונית, בשניות.

en: Menu
he: תפריט

en: Menus
he: תפריטים

en: Menus language:
he: שפת התפריטים

en: Messages
he: הודעות

en: Messages...
he: הודעות...

en: Metadata
he: נתוני על

en: Metal
he: מטאל

en: Mi&nimal Interface
he: מנשק מ&זערי

en: Middle
he: אמצעי

en: Minimal Mac OS X interface
he: מנשק מזערי ל־Mac OS X

en: Minimal period
he: פרק הזמן המזערי

en: Minimal period of the noise grain in pixel
he: פרק הזמן המזערי לגרגר רעש בפיקסל

en: Misc
he: שונות

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Miscellaneous Options
he: אפשרויות שונות

en: Miscellaneous audio settings and modules.
he: הגדרות ומודולי שמע שונים

en: Mode
he: מצב

en: Modules Tree
he: עץ המודולים

en: Moldavian
he: מולדובנית

en: Mongolian
he: מונגולית

en: Mono
he: מונו

en: Monospace Font
he: גופן ברוחב אחיד

en: More Info
he: מידע נוסף

en: More information...
he: פרטים נוספים...

en: Mosaic
he: פסיפס

en: Mosaic Tiles
he: אריחי פסיפס

en: Motion blur
he: טשטוש תנועה

en: Motion detect
he: גלאי תנועה

en: Motion detect video filter
he: מסנן ווידאו - גלאי תנועה

en: Motion threshold (10-100)
he: סף תנועה (10-100)

en: Mount Point
he: נקודת עגינה

en: Mouse Gestures
he: מחוות עכבר

en: Mouse Wheel Down
he: גלילת העכבר למטה

en: Mouse Wheel Left
he: גלילת העכבר שמאלה

en: Mouse Wheel Right
he: גלילת העכבר ימינה

en: Mouse Wheel Up
he: גלילת העכבר מעלה

en: Mouse events
he: אירועי עכבר

en: Mouse gestures control interface
he: מנשק שליטה באמצעות העכבר

en: Mouse pointer image
he: תמונת לחצן העכבר

en: MouseWheel up-down axis Control
he: בקרה אנכית באמצעות גלגלת העכבר

en: Multiplexer
he: מרבב

en: Musical
he: מחזמר

en: Mute
he: השתקה

en: Mute the audio.
he: השתקת השמע

en: Mux Control
he: בקרת ריבוב

en: Mux module
he: מודול ריבוב

en: Muxer
he: מרבב

en: Muxer:
he: מרבב:

en: Muxers
he: מערבלים

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
he: מערבלים יוצרים תבניות כִּמּוּס (encapsulation) המשמשות למטרת איחוד כל שטפי הנתונים הבסיסיים. הגדרות אלה מאפשרות לך לקבע תמיד מערבל מסויים. ברוב המקרים עדיף שלא תעשה זאת.
    ביכולתך גם לקבוע ערכי בררת מחדל עבור כל מערבל.

en: My Computer
he: המחשב שלי

en: My Music
he: המוזיקה שלי

en: My Pictures
he: התמונות שלי

en: My Videos
he: הווידאו שלי

en: N&ormal Speed
he: מהירות ר&גילה

en: N/A
he: לא זמין

en: NT Service
he: שירות NT

en: Name
he: שם

en: Name for the font you want to use
he: שם הגופן בו ברצונך להשתמש

en: Name of current instance
he: שם המופע הנוכחי

en: Name of desired display device
he: שם התקן התצוגה הרצוי

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
he: שם התקן השמע בו ישתמש תוסף ה־DirecShow. אם לא יצוין כאן דבר, ייעשה שימוש בהתקן בררת המחדל.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
he: שם התקן הווידאו בו ישתמש תוסף ה־DirectShow. אם לא יצוין כאן דבר, ייעשה שימוש בהתקן בררת המחדל.

en: Name:
he: שם:

en: Native American
he: אינדיאני

en: Native Slider
he: גלילה טבעית

en: Nauru
he: נאורי

en: Navajo
he: נבאחו

en: Navigate down
he: ניווט למטה

en: Navigate left
he: ניווט שמאלה

en: Navigate right
he: ניווט ימינה

en: Navigate up
he: ניווט למעלה

en: Navigation
he: ניווט

en: Navy
he: כחול נייבי

en: Ncurses interface
he: מנשק Ncurses

en: Ndebele, North
he: נדבלה צפונית

en: Ndebele, South
he: נדבלה

en: Ne&xt
he: ה&בא

en: Negate colors
he: היפוך הצבעים

en: Nepali
he: נפאלית

en: Network
he: רשת

en: Network Access Policy
he: מדיניות גישה לרשת

en: Network Protocol
he: פרוטוקול הרשת

en: Network caching (ms)
he: אגירה מהרשת (מילישניות)

en: Network identifier
he: מזהה רשת

en: Network interaction failed
he: האינטראקציה מול הרשת כשלה

en: Network name
he: שם ברשת

en: Network name to create
he: שם הרשת ליצירה

en: Network settings
he: הגדרות רשת

en: Network streams (SAP)
he: תזרימי רשת (SAP)

en: Network synchronisation
he: סינכורניזציית רשת

en: Never
he: לעולם לא

en: Never fix
he: לעולם לא לתקן

en: New Age
he: ניו אייג'

en: New destination
he: יעד חדש

en: Next
he: הבא

en: Next Channel
he: הערוץ הבא

en: Next chapter
he: הפרק הבא

en: Next frame
he: השקופית הבאה

en: Next title
he: כותר הבא

en: No Address given
he: לא צוינה כתובת

en: No Channel Name given
he: לא ניתן שם לערוץ

en: No Filtering
he: ללא סינון

en: No Input device found
he: לא נמצא התקן קלט

en: No check was performed yet.
he: לא התבצעה בדיקה עדיין

en: No description for this codec
he: אין תיאור למקודד זה

en: No disc menus
he: בדיסק אין תפריטים

en: No file selected
he: לא נבחר קובץ

en: No folder selected
he: לא נבחרה תיקייה

en: No input
he: אין קלט

en: No input found
he: לא נמצא קלט

en: No input selected
he: לא נבחר קלט

en: No personal information will be sent with this report.
he: לא ישלחו נתונים אישיים עם דיווח זה.

en: No valid destination
he: לא הוגדר יעד תקין

en: Noise
he: רעש

en: Noise reduction
he: הפחתת רעש

en: Non-key
he: אף מקש

en: None
he: שום דבר

en: Nordic (Latin-6)
he: נורדי (Latin-6)

en: Normal
he: רגיל

en: Normal Size
he: גודל רגיל

en: Normal rate
he: קצב רגיל

en: Normal/Loop/Repeat
he: רגיל/לולאה/חזרה

en: Norwegian
he: נורווגית

en: Norwegian Bokmaal
he: נורבגית בוקמולית (ספרותית)

en: Norwegian Nynorsk
he: נורבגית נינורשק (חדשה)

en: Not Set
he: לא הוגדר

en: Not Used
he: לא בשימוש

en: Note:
he: לתשומת לבך:

en: Now Playing
he: משמיע כעת

en: Now playing
he: מתנגן כעת

en: Number of audio channels
he: מספר ערוצי שמע

en: Number of blank pixels between bands.
he: מספר הפיקסלים השחורים בין הפסים.

en: Number of channels
he: מספר הערוצים

en: Number of channels information of the transcoded stream.
he: פרטי מספר הערוצים שם הזרם המותמר.

en: Number of columns
he: מספר טורים

en: Number of days between two update checks
he: מספר הימים שבין שני חיפושי עדכונים

en: Number of rows
he: מספר שורות

en: Number of time the same input will be repeated
he: מספר הפעמים שאותו הקלט יחזור על עצמו

en: Number of video windows in which to clone the video.
he: מספר חלונות הווידאו אליהם ישוכפל הווידאו

en: OK
he: אישור

en: OSD menu
he: תפריט חיווי על גבי המסך

en: OSS input
he: קלט OSS

en: Off
he: כבוי

en: Ogg Vorbis Quality
he: איכות Ogg Vorbis

en: Old movie
he: סרט ישן

en: Old movie effect video filter
he: מסנן וידאו לאפקט סרט ישן

en: Oldies
he: ישנים

en: Olive
he: זית

en: On
he: פעיל

en: On Screen Display
he: חיווי על גבי המסך

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
he: לאחר יצירת התזרים חלון <b>מציג המדיה</b> יציג את התזרים.

en: One
he: אחד

en: Online Documentation...
he: תיעוד מקוון...

en: Online Forum...
he: פורום מקוון

en: Opacity
he: אטימות

en: Opacity of the logo
he: אטימות הלוגו

en: Opaqueness
he: אטימות

en: Open
he: פתיחה

en: Open &Capture Device...
he: פתיחת התקן &לכידה...

en: Open &Disc...
he: פתיחת &תקליטור...

en: Open &File...
he: פתיחת &קובץ...

en: Open &Folder...
he: פתיחת &תיקייה

en: Open &Location from clipboard
he: פתיחת המיקום מ&לוח הגזירים

en: Open &Network Stream...
he: פתיחת ת&זרים רשת...

en: Open &Network...
he: פתיחת מיקום &רשת...

en: Open &Recent Media
he: פתיחת מדיה שהופעלה ל&אחרונה

en: Open Capture Device...
he: פתיחת התקן לכידה...

en: Open D&irectory...
he: פתיחת &תיקייה...

en: Open Directory
he: פתיחת תיקייה

en: Open Disc...
he: פתיחת תקליטור...

en: Open File
he: פתיחת קובץ

en: Open File...
he: פתיחת קובץ...

en: Open Folder
he: פתיחת תיקייה

en: Open Media
he: פתיחת מדיה

en: Open Network...
he: פתיחת מיקום רשת...

en: Open RTP/UDP Stream
he: פתיחת תזרים RTP/UDP

en: Open Recent
he: האחרונים שנפתחו

en: Open Source
he: קוד פתוח

en: Open URL
he: פתיחת כתובת

en: Open VLM configuration...
he: פתיחת תצורת ה־VLM...

en: Open a medium
he: פתיחת מדיה

en: Open a skin file
he: פתיחת קובץ ערכת עיצוב

en: Open audio in exclusive mode.
he: פתיחת שמע במצב ייעודי.

en: Open media...
he: פתיחת מדיה...

en: Open network streams using the following protocols
he: פתיחת תזרימי רשת באמצעות הפרוטוקולים הבאים

en: Open playlist
he: פתיחת רשימת נגינה

en: Open playlist...
he: פתיחת רשימת נגינה...

en: Open skin ...
he: פתיחת מעטפת ...

en: Open subtitles
he: פתיחת כתוביות

en: Open subtitles...
he: פתיחת כתוביות...

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
he: פתיחת עמוד הטלטקסט שצוין. עמוד בררת המחדל הוא מפתח 100

en: OpenCV example
he: דוגמה של

en: OpenGL extension
he: הרחבת OpenGL

en: OpenGL video output
he: פלט וידאו OpenGL

en: OpenSLES audio output
he: פלט שמע

en: Opening
he: בפתיחה

en: Operating System Integration
he: שילוב במערכת ההפעלה

en: Optical SDI
he: SDI אופטי

en: Optical drive
he: כונן אופטי

en: Options
he: אפשרויות

en: Organize profiles...
he: ארגון פרופילים…

en: Original ID
he: מזהה מקורי

en: Original Size
he: גודל מקורי

en: Original audio
he: שמע מקורי

en: Oriya
he: אוריה

en: Oromo
he: אורומו

en: Other
he: אחר

en: Outline
he: מסגרת

en: Outline Thickness
he: עובי קו המתאר

en: Outline color
he: צבע קו המתאר

en: Outline opacity
he: אטימות קו המתאר

en: Outline thickness
he: עובי קו המתאר

en: Output
he: פלט

en: Output	file
he: קובץ	פלט

en: Output	method
he: שיטת	פלט

en: Output card
he: כרטיס פלט

en: Output device
he: התקן פלט

en: Output file
he: קובץ פלט

en: Output format
he: פורמט פלט

en: Output height
he: גובה הפלט

en: Output module:
he: מודול פלט:

en: Output modules
he: מודולי פלט

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
he: יצוא כתוביות טלטקסט כטקסט במקום RGBA

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
he: הסבת פלט הווידאו לגבי אפור. כיוון שפרטי הצבע אינם מקודדים, אפשרות זו עשויה לחסוך במעט בכוח העיבוד.

en: Output width
he: רוחב הפלט

en: Output:
he: פלט:

en: Overall
he: סך הכול

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
he: שכבת־על תלויה ביכולת האצת החומרה של כרטיס המסך (יכולת לעבד וידאו ישירות). VLC ינסה להשתמש בו כבררת מחדל.

en: Overlay video output
he: שכבת־על של פלט הווידאו

en: Overlays
he: שכבות

en: P&layback
he: נ&גינה

en: PLS playlist import
he: ייבוא רשימת נגינה מסוג PLS

en: PNG video decoder
he: מפענח וידאו PNG

en: Packetizers
he: מעבדים למנות של נתונים

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
he: מעבדים למנות של נתונים משומשים לעיבוד מוקדם של שטפי הנתונים הבסיסיים לפני הערבול. הגדרות אלה מאפשרות לך לקבע תמיד מעבד מסויים. ברוב המקרים עדיף שלא תעשה זאת.
    ביכולתך גם לקבוע ערכי בררת מחדל עבור כל מעבד.

en: Pad video
he: ריפוד הווידאו

en: Pali
he: פאלי

en: Panjabi
he: פונג'בי

en: Partial Extract
he: חילוץ חלקי

en: Party
he: מסיבה

en: Password
he: ססמה

en: Password that will be used for the connection.
he: הססמה שתשמש לחיבור.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
he: הססמה שתשמש לחיבור דרך מתווך ה־SOCKS.

en: Password:
he: ססמה:

en: Paste
he: הדבק

en: Path
he: נתיב

en: Path to the skin to use.
he: הנתיב למעטפת לשימוש.

en: Pause
he: השהה

en: Pause and resume iTunes / Spotify
he: השהייה והמשך נגינה עם iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
he: השהיית כל אחד מהפריטים ברשימת הנגינה על השקף האחרון.

en: Pause iTunes / Spotify
he: השהיית iTunes / Spotify

en: Pause on the last frame of a video
he: השהייה בעת הצגת השקף האחרון של הווידאו

en: Pause only
he: השהייה בלבד

en: Pause playback when minimized
he: השהיית הנגינה בעת מזעור

en: Pause the playback
he: השהיית הנגינה

en: Pause the video playback when minimized
he: השהיית נגינת הווידאו בעת מזעור

en: Paused
he: הושהה

en: Percent
he: אחוזים

en: Performance options
he: אפשרויות ביצועים

en: Persian
he: פרסית

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
he: מפענח Philips OGT (כתוביות SVCD)

en: Phosphor
he: זרחן

en: Picture
he: תמונה

en: Picture aspect-ratio n:m
he: יחס התצוגה של התמונה n:m

en: PictureFlow
he: תמונות זורמות

en: Pixels to crop from top
he: פיקסלים לחיתוך מלמעלה

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
he: המקום בווידאו שבו תוצג הכותרת (בררת המחדל: למטה במרכז).

en: Play
he: נגן

en: Play Selected
he: ניגון הבחירה

en: Play and exit
he: לנגן ולצאת

en: Play and pause
he: נגינה והשהיה

en: Play and stop
he: נגן והפסק

en: Play another media synchronously
he: נגינת מדיה אחרת בו זמנית

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
he: נגינת מדיה אחרת בו זמנית (קובץ שמע נוסף, ...)

en: Play files randomly forever
he: נגן באופן אקראי לנצח

en: Play locally the stream while streaming it.
he: לנגן את התזרים מקומית בעת הזרמתו.

en: Play only
he: נגינה בלבד

en: Play playlist bookmark 1
he: נגינת סימנייה 1 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 10
he: נגינת סימנייה 10 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 2
he: נגינת סימנייה 2 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 3
he: נגינת סימנייה 3 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 4
he: נגינת סימנייה 4 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 5
he: נגינת סימנייה 5 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 6
he: נגינת סימנייה 6 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 7
he: נגינת סימנייה 7 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 8
he: נגינת סימנייה 8 ברשימת הנגינה

en: Play playlist bookmark 9
he: נגינת סימנייה 9 ברשימת הנגינה

en: Play&list
he: &רשימת נגינה

en: Play/Pause
he: נגן/השהה

en: Playback
he: נגינה

en: Playback Speed
he: מהירות הנגינה

en: Playback control
he: בקרת נגינה

en: Playback speed
he: מהירות הנגינה

en: Played buffers
he: אוגרים שהתנגנו

en: Player...
he: נגן...

en: Playlist
he: רשימת נגינה

en: Playlist Files
he: קובצי רשימות השמעה

en: Playlist Files|
he: קובצי רשימת נגינה|

en: Playlist Table Columns
he: עמודות טבלת רשימת הנגינה

en: Playlist View Mode
he: מצב תצוגת רשימת נגינה

en: Playlist and Instances
he: רשימת נגינה ומופעים

en: Playlist bookmark 1
he: סימניית רשימת נגינה 1

en: Playlist bookmark 10
he: סימניית רשימת נגינה 10

en: Playlist bookmark 2
he: סימניית רשימת נגינה 2

en: Playlist bookmark 3
he: סימניית רשימת נגינה 3

en: Playlist bookmark 4
he: סימניית רשימת נגינה 4

en: Playlist bookmark 5
he: סימניית רשימת נגינה 5

en: Playlist bookmark 6
he: סימניית רשימת נגינה 6

en: Playlist bookmark 7
he: סימניית רשימת נגינה 7

en: Playlist bookmark 8
he: סימניית רשימת נגינה 8

en: Playlist bookmark 9
he: סימניית רשימת נגינה 9

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
he: רשימת הנגינה עדיין ריקה.
    ניתן לגרור לכאן קובץ או לבחור במקור מדיה משמאל.

en: Playlist...
he: רשימת נגינה...

en: Please enter a network URL:
he: נא להזין כתובת מהרשת:

en: Please enter a valid login name and a password.
he: נא לרשום שם וססמה תקניים.

en: Please enter the new profile name.
he: נא להזין את שם הפרופיל החדש.

en: Plu&gins and extensions
he: תוס&פים והרחבות

en: Plugins
he: תוספים

en: Plugins and extensions
he: תוספים והרחבות

en: Podcast URLs list
he: רשימת כתובות הפודקאסטים

en: Podcasts
he: פודקאסטים

en: Polarization (Voltage)
he: קוטביות (מתח)

en: Polish
he: פולנית

en: Polka
he: פולקה

en: Pop
he: פופ

en: Port
he: פתחה

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
he: הפתחה בה יש להשתמש כדי להעביר את תקשורת ה־RTSP/RTP על גבי HTTP.

en: Portuguese
he: פורטוגזית

en: Position
he: מיקום

en: Position Control
he: בקרת מיקום

en: Position of video title
he: מיקום כותרת הסרטון

en: Positioning method
he: שיטת המיקום

en: Post processing
he: עיבוד מאוחר

en: Post processing quality
he: איכות העיבוד המאוחר

en: Post-Processing Quality
he: איכות העיבוד המאוחר

en: Pranks
he: מתיחות

en: Pre&vious
he: ה&קודם

en: Preferences
he: העדפות

en: Preferences...
he: העדפות...

en: Preferred Audio language
he: שפת השמע המועדפת

en: Preferred audio language:
he: שפת השמע המועדפת:

en: Preferred decoders list
he: רשימת מקודדים מועדפת

en: Preferred encoders list
he: רשימת מקודדים מועדפים

en: Preferred subtitle language
he: שפת הכתוביות המועדפת

en: Preferred video resolution
he: רזולוציית הווידאו המועדפת

en: Prefix
he: קידומת

en: Preload MKV files in the same directory
he: טעינה מוקדמת של קובצי ה־MKV מאותה התיקייה

en: Preset
he: ערכה

en: Press new keys for
    "%@"
he: נא ללחוץ על המקשים החדשים עבור
    „%@“

en: Press the new key or combination for
he: יש ללחוץ על המקש או על צירוף המקשים החדש עבור

en: Prev
he: הקודם

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Previous
he: הקודם

en: Previous Channel
he: הערוץ הקודם

en: Previous chapter
he: הפרק הקודם

en: Previous title
he: כותר קודם

en: Print stats for each frame.
he: הצגת סטטיסטיקה לכל שקופית.

en: Privacy / Network Interaction
he: פרטיות / אינטראקציה מול הרשת

en: Privacy and Network Access Policy
he: מדיניות פרטיות וגישה לרשת

en: Profile
he: פרופיל

en: Profile Name
he: שם הפרופיל

en: Program
he: תכנית

en: Program Guide
he: מדריך תכניות

en: Program Service ID: %s
he: מזהה שירות התכנית: %s

en: Programs
he: תכניות

en: Protocol
he: פרוטוקול

en: Psychedelic
he: פסיכודלי

en: Publisher
he: מוציא לאור

en: Punk
he: Pאנק

en: Purple
he: סגול

en: Pushto
he: פאשטו

en: Puzzle
he: תצרף

en: Qt interface
he: מנשק Qt

en: Quality
he: איכות

en: Quality level
he: רמת האיכות

en: Queue Selected
he: הוספת הבחירה לתור

en: Quicktime Capture
he: לכידה של Quicktime

en: Quiet synchro
he: סנכרון שקט

en: Quit
he: יציאה

en: Quit VLC
he: יציאה מ־VLC

en: Quit after Playback
he: יציאה לאחר הנגינה

en: Quit at the end of playlist
he: יציאה עם סיום נגינת רשימת הנגינה

en: RAM playlist import
he: יבוא רשימת נגינה מסוג RAM

en: RGB component to extract
he: רכיב RGB לחילוץ

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
he: רכיב RGB לחילוץ. 0 לאדום, 1 לירוק ו־2 לכחול.

en: RSS and Atom feed display
he: הצגת הזנת RSS ו־ATOM

en: RTCP (local) port
he: פתחת RTCP (מקומית)

en: RTP over RTSP (TCP)
he: RTP על גבי RTSP (TCP)

en: RTSP Announcement
he: הכרזת RTSP

en: RTSP authentication
he: אימות ב־RTSP

en: RTSP password
he: ססמה ב־RTSP

en: RTSP server address
he: כתובת שרת ה־RTSP

en: RTSP server port
he: פתחת שרת ה־RTSP

en: RTSP user name
he: שם משתמש ב־RTSP

en: Radio device
he: התקן רדיו

en: Radius in pixels
he: רדיוס בפיקסלים

en: Raeto-Romance
he: רטו רומאנית

en: Random
he: אקראי

en: Random Off
he: ביטול אקראיות

en: Random On
he: אקראי

en: Random: %s
he: אקראי: %s

en: Rap
he: ראפ

en: Rating
he: דירוג

en: Rave
he: רייב

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
he: קריאת קובץ התצורה של VLM עם הפעלת VLM.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
he: לקרוא ולהתעלם מפריטי EBML שאינם ידועים (לא מומלץ לקבצים פגומים).

en: ReadMe / FAQ...
he: מידע חיוני / שו״ת...

en: Real RTSP
he: RTSP אמתי

en: Real-Time Protocol (RTP) input
he: קלט פרוטוקול זמן אמת (RTP)

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
he: פלט הווידאו המומלץ ל־Windows Vista וגרסאות עדכניות יותר

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
he: פלט הווידאו המומלץ ל־Windows XP. אינו תואם למנשק ה־Aero של Vista.

en: Record
he: הקלטה

en: Record directory or filename
he: תיקייה או שם הקובץ המשמשים להקלטות

en: Recording
he: הקלטה

en: Recording done
he: ההקלטה הושלמה

en: Recording ratio
he: יחס ההקלטה

en: Red
he: אדום

en: Refresh List
he: רענון הרשימה

en: Refresh period in ms
he: ההפרש בין הרענונים במילישניות

en: Refresh time
he: זמן הרענון

en: Reggae
he: רגאיי

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
he: לצערך, לא ניתן להקצות מקשים אלה כמקשי קיצור.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
he: ביטוי רגולרי שמשמש לסנן את הפריטים האחרונות שהתנגנו בנגן

en: Relative font size
he: גודל גופן יחסי

en: Reload extensions
he: טעינת הרחבות מחדש

en: Remote control interface
he: מנשק לשליטה מרחוק

en: Remote-OSD
he: חיווי מרוחק על גבי המסך

en: Remove
he: הסרה

en: Remove Selected
he: הסרת הנבחרים

en: Remove a profile
he: הסרת פרופיל

en: Remove old preferences?
he: האם להסיר את ההעדפות הישנות?

en: Remove this podcast subscription
he: הסרת המינוי לפודקאסט זה

en: Remove zones of the video using a picture as mask
he: הסרת אזורים בווידאו באמצעות תמונה כמסכה.

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
he: הסרת כל האפקטים של השקיפות בהם נעשה שימוש בכתוביות DVD.

en: Rename Directory...
he: שינוי שם התיקייה…

en: Rename Folder...
he: שינוי שם התיקייה…

en: Repair AVI Files
he: תיקון קובצי AVI

en: Repeat All
he: חזרה על הכול

en: Repeat Off
he: בלי חזרה

en: Repeat One
he: חזרה על אחד

en: Repeat all
he: חזרה על הכול

en: Repeat current item
he: חזרה על הנוכחי

en: Repeat delay:
he: השהיית החזרה:

en: Repeat:
he: חזרה:

en: Replay gain
he: איזון עצמת השמע

en: Reset
he: איפוס

en: Reset All
he: איפוס הכול

en: Reset Preferences
he: איפוס ההעדפות

en: Resize interface to the native video size
he: שינוי גודל המנשק לגודל הטבעי של הווידאו

en: Resize interface to video size
he: שינוי גודל המנשק כדי שיתאים לגודל הווידאו

en: Resolution
he: רזולוציה

en: Retro
he: רטרו

en: Reveal in Finder
he: חשיפה ב־Finder

en: Reverse stereo
he: ערוצי סטריאו הפוכים

en: Revert to normal play speed
he: חזרה לנגינה במהירות רגילה

en: Right
he: ימין

en: Rock
he: רוק

en: Rock & Roll
he: רוקנרול

en: Romanian
he: רומנית

en: Room size
he: גודל החדר

en: Room width
he: רוחב החדר

en: Rotate by 180 degrees
he: סיבוב ב־180 מעלות

en: Rotate by 270 degrees
he: סיבוב ב־270 מעלות

en: Rotate by 90 degrees
he: סיבוב ב־90 מעלות

en: Rows
he: שורות

en: Run as daemon process
he: הרצה כסוכן ברקע

en: Run manually
he: הפעלה ידנית

en: Run time
he: זמן ההתחלה

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
he: הפעלת VLC בעדיפות זמן אמת מאפשרת תזמון מדויק יותר ותוצאות טובות יותר, במיוחד בעת הזרמת תוכן. עם זאת יתכן שהמערכת שלך תקפא לחלוטין, או שתהפוך לאטית מאוד. כדאי להפעיל אפשרות זו רק אם ברור לך מה מעשיך.

en: Runs VLC as a background daemon process.
he: הרצת VLC כתהליך סוכן ברקע.

en: Russian
he: רוסית

en: Russian (KOI8-R)
he: רוסי (KOI8-R)

en: S&tatistics
he: &סטטיסטיקה

en: S-Video input
he: קלט S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
he: ניתן להשתמש ב־S/PDIF כבררת מחדל כאשר החומרה שלך תומכת בכך כמו גם תזרים השמע שמתנגן.

en: SAP Announcement
he: הכרזת SAP

en: SAP announcing
he: הכרזת SAP

en: SDI Demux
he: פילוג SDI

en: SDI Input
he: קלט SDI

en: SDL_image video decoder
he: מפענח וידאו SDL_image

en: SDP required
he: נדרש SDP

en: SMB input
he: קלט SMB

en: SMB password
he: סיסמת SMB

en: SMB user name
he: שם משתמש SMB

en: SOCKS password
he: סיסמת SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
he: שרת SOCKS לשימוש. שדה זה חייב להיות בצורה כתובת:פתחה. בשרת זה ייעשה שימוש לכל חיבורי ה־TCP

en: SOCKS server
he: שרת SOCKS

en: SOCKS user name
he: שם משתמש SOCKS

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
he: המרות SSE2‏ I420,IYUV,YV12 ל־ RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
he: המרות SSE2 מ־

en: SVCD subtitles
he: כתוביות SVCD

en: SVG template file
he: קובץ תבנית SVG

en: Same as source
he: כמו המקור

en: Samoan
he: סמואית

en: Sample Rate
he: קצב דגימה

en: Sample rate
he: קצב דגימה

en: Samplerate
he: קצב דגימה

en: Sanskrit
he: סנסקריט

en: Sardinian
he: סרדו

en: Satellite range code
he: קוד טווח הלוויין

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
he: קוד טווח הלוויין כפי שהוגדר על ידי היצרן לדוגמה קוד ההחלפה DISEqC

en: Saturation
he: רוויה

en: Save
he: שמירה

en: Save File
he: שמור קובץ

en: Save Playlist
he: שמירת רשימת נגינה

en: Save Playlist to &File...
he: שמירת רשימת הנגינה ל&קובץ...

en: Save Playlist...
he: שמירת רשימת נגינה...

en: Save VLM configuration as...
he: שמירת תצורת ה־VLM בשם...

en: Save and close the dialog
he: שמירה וסגירה של תיבת הדו־שיח

en: Save as File
he: שמירה כקובץ

en: Save as new Profile...
he: שמירה כפרופיל חדש…

en: Save as new profile
he: שמירה כפרופיל חדש

en: Save file to
he: שמירה אל

en: Save file...
he: שמירת הקובץ...

en: Save log file as...
he: שמירת קובץ הדוח בשם...

en: Save playlist
he: שמירת רשימת נגינה

en: Save playlist as...
he: שמירת רשימת הנגינה בשם...

en: Save recently played items
he: שמירת הפריטים שהתנגנו לאחרונה

en: Save the recently played items in the menu
he: שמירת הפריטים שהתנגנו לאחרונה בתפריט

en: Save...
he: שמירה...

en: Saves all the displayed logs to a file
he: שמירת כל הדוחות המוצגים לקובץ

en: Saving file failed
he: שמירת הקובץ נכשלה

en: Scale factor
he: מקדם קנה המידה

en: Scaled to screen
he: מותאם לגודל המסך

en: Scaling mode
he: מצב שינוי גודל

en: Scene filter
he: מסנן סצנות

en: Scene video filter
he: מסנן סצנות וידאו

en: Schedule
he: תזמון

en: Schedule:
he: תזמון:

en: Scope
he: תחום

en: Score
he: ניקוד

en: Screen
he: מסך

en: Screen Input
he: קלט מסך

en: Screen capture
he: לכידת המסך

en: Scroll with feed
he: גלילה עם ההזנה

en: Search
he: חיפוש

en: Search in Playlist
he: חיפוש ברשימת הנגינה

en: Search the playlist
he: חיפוש ברשימת הנגינה

en: Season
he: עונה

en: Select
he: בחירה

en: Select "Advanced Options" to see all options.
he: ניתן לבחור ב„אפשרויות מתקדמות“ כדי לראות את כל האפשרויות.

en: Select All
he: בחירת הכול

en: Select Audio Device
he: בחירת התקן שמע

en: Select Directory
he: בחירת תיקייה

en: Select File
he: בחירת קובץ

en: Select Folder
he: בחירת תיקייה

en: Select Input
he: בחירת קלט

en: Select Output
he: בחירת פלט

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
he: בחירת התקן או תיקיית VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
he: בחירת התקן או תיקיית VIDEO_TS

en: Select a directory
he: בחירת תיקייה

en: Select a file
he: בחירת קובץ

en: Select a stream
he: נא לבחור בתזרים

en: Select an action to change the associated hotkey:
he: נא לבחור בפעולה כדי לשנות את מקש הקיצור המשויך:

en: Select next DVD chapter
he: בחירת פרק ה־DVD הבא

en: Select next DVD title
he: בחירת כותר ה־DVD הבא

en: Select one or more files to open
he: נא לבחור קובץ אחד או יותר לפתיחה

en: Select one or multiple files
he: בחירת קובץ אחד או יותר

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
he: ניתן לבחור או ללחוץ לחיצה כפולה על פעולה כדי לשנות את מקש הקיצור המשויך. ניתן להשתמש במקש Delete כדי להסיר מקשי קיצור

en: Select prev DVD chapter
he: בחירה בפרק ה־DVD הקודם

en: Select previous DVD title
he: בחירת כותר ה־DVD הקודם

en: Select profile:
he: בחירת פרופיל:

en: Select the capture device type
he: נא לבחור את סוג התקן הלכידה

en: Select the directory to save to
he: בחירת התיקייה לשמירה אליה

en: Select the file
he: נא לבחור את הקובץ

en: Select the file to save to
he: בחרו את הקובץ בו המידע יישמר

en: Select the hotkey to display the position.
he: נא לבחור את מקש הקיצור להצגת המיקום.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
he: יש לבחור את מקש הקיצור כדי לעבור לשקופית הווידאו הבאה.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לביצוע קפיצה ארוכה קדימה.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לביצוע קפיצה ארוכה קדימה.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור שיבצע קפיצה בינונית אחורה.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור שיבצע קפיצה בינונית אחורה.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
he: יש לבחור את צירוף המקשים שיקפיץ אחורה את המדיה המתנגנת במועד קצר.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לביצוע קפיצה קצרה קדימה.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לביצוע קפיצה קצרה מאוד אחורה.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לביצוע קפיצה קצרה מאוד קדימה.

en: Select the hotkey to quit the application.
he: בחרו את קיצור המקלדת ליציאה מהתכנית.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
he: נא לבחור את מקש הקיצור להגדרת קצב ההשמעה למצב רגיל.

en: Select the hotkey to stop playback.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לעצירת הנגינה.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
he: בחרו את קיצור המקלדת לנגינה מהירה.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
he: בחרו את קיצור המקלדת לנגינה איטית במיוחד.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
he: נא לבחור את מקש הקיצור לשימוש ליציאה ממצב מסך מלא.

en: Select the hotkey to use to pause.
he: בחרו את קיצור המקלדת להשהייה.

en: Select the hotkey to use to play.
he: בחרו את קיצור המקלדת לנגינה.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
he: בחרו את קיצור המקלדת למעבר לפריט הבא ברשימת הנגינה.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
he: נא לבחור את קיצור המקלדת למעבר לפריט הקודם ברשימה.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
he: נא לבחור את צירוף המקשים לשימוש כדי לעבור בין מצבי המסך המלא.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
he: בחרו את קיצור המקלדת לנגינה או השהייה.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
he: יש לבחור את המקש להפעלת הפריט הנבחר בתפריטי DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
he: נא לבחור את קיצור המקלדת לבחירה בפרק הבא ב־DVD.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
he: יש לבחור את המקש לבחירת כותר ה־DVD הבא

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
he: נא לבחור את קיצור המקלדת לבחירה בפרק הקודם ב־DVD.

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
he: נא לבחור את המקש לבחירת הכותר הקודם מה־DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
he: נא לבחור את קיצור המקלדת להנמכת עצמת הקול.

en: Select the key to decrease the audio delay.
he: נא לבחור במקש להקטנת הפרש השמע.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
he: נא לבחור במקש להקטנת השהיית הכתוביות.

en: Select the key to increase audio volume.
he: נא לבחור את קיצור המקלדת להגברת עצמת הקול.

en: Select the key to increase the audio delay.
he: נא לבחור במקש להגדלת הפרש השמע.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
he: נא לבחור במקש להגברת השהיית הכתוביות.

en: Select the key to move subtitles higher.
he: נא לבחור את המקש להגבהת הכתוביות.

en: Select the key to move subtitles lower.
he: נא לבחור את המקש להנמכת הכתוביות.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
he: יש לבחור את המקש שיזיז את הבוחר למטה בתפריטי DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
he: יש לבחור את המקש שיזיז את הבוחר שמאלה בתפריטי DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
he: יש לבחור את המקש שיזיז את הבוחר ימינה בתפריטי DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
he: נא לבחור את המקש כדי להעביר את בורר הבחירה כלפי מעלה בתפריטי DVD.

en: Select the key to mute audio.
he: נא לבחור את המקש להשתקת השמע.

en: Select the key to play this bookmark.
he: נא לבחור את המקש לניגון סימנייה זו.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
he: נא לבחור את המקש להגדרת סימנייה על רשימת הנגינה.

en: Select the key to take you to the DVD menu
he: יש לבחור את המקש שיעביר אותך לתפריט ה־DVD

en: Select the profile you would like to remove:
he: נא לבחור את הפרופיל להסרה:

en: Select the subtitle file
he: בחירת קובץ הכתוביות

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
he: בחירת סוג הקלט בטיונר (כבלים/אנטנה).

en: Selected ports:
he: הפתחות הנבחרות:

en: Send
he: לשלוח

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
he: שליחת אירועי עכבר למארח VNC. אין צורך לשימוש בתור לקוח VDR ffnetdev.

en: Send rate
he: קצב השליחה

en: Send your video to picture files
he: שליחת הווידאו שלך לקובצי תמונה

en: Sent
he: נשלחו

en: Sent bytes
he: בתים שנשלח

en: Sent packets
he: מנות שנשלחו

en: Separate words by | (without space)
he: הפרדת מילים ב־| (ללא רווחים)

en: Sequential numbering
he: מספור רציף

en: Serbian
he: סרבית

en: Services
he: שירותים

en: Services discovery
he: גילוי שירותים

en: Services discovery modules
he: מודולי גילוי השירותים

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
he: מודולי גילוי שירותים הם אמצעי הפעלה שמוסיפים פריטים, באופן אוטומטי, לרשימת הנגינה.

en: Session
he: הפעלה

en: Session URL
he: כתובת ההפעלה

en: Session description
he: תיאור ההפעלה

en: Session email
he: דוא״ל ההפעלה

en: Session failed
he: ההפעלה נכשלה

en: Session name
he: שם ההפעלה

en: Set as Wall&paper
he: הגדרה כ&רקע שולחן העבודה

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
he: הגדרת גודל הכדור על ידי הגדרת הרדיוס שלו במספר פיקסלים

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
he: הגדרת מהירות הכדור, ערך התזוזה כמספר של פיקסלים לשנייה.

en: Set playlist bookmark 1
he: הגדרת סימנייה 1 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 10
he: הגדרת סימנייה 10 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 2
he: הגדרת סימנייה 2 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 3
he: הגדרת סימנייה 3 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 4
he: הגדרת סימנייה 4 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 5
he: הגדרת סימנייה 5 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 6
he: הגדרת סימנייה 6 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 7
he: הגדרת סימנייה 7 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 8
he: הגדרת סימנייה 8 ברשימת הנגינה

en: Set playlist bookmark 9
he: הגדרת סימנייה 9 ברשימת הנגינה

en: Set the category of the elementary stream
he: הגדרת הקטגוריה של הזרם הבסיסי

en: Set the codec of the elementary stream
he: הגדרת המקודד של הזרם הבסיסי

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
he: הגדרת הצבע להצגה אם המשתמש מפסיק את הווידאו. (להאיר את המסך כדי לאפשר לך לקחת עוד בירה?)

en: Set the encoding used in text subtitles
he: הגדרת הקידוד בו יעשה שימוש בכתוביות טקסט

en: Set the justification of subtitles
he: הגדרת יישור הכתוביות

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
he: הגדרת השקיפות של פלט הווידאו. 1 - לא שקוף (בררת מחדל), 0 - שקוף לגמרי.

en: Set up associations...
he: הגדרת שיוכים...

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
he: הגדרת הססמה עבור החיבור, במידה שלא צוינו שם משתמש וססמה בכתובת.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
he: הגדרת שם המשתמש עבור החיבור, במידה שלא צוינו שם משתמש וססמה בכתובת.

en: Setting
he: הגדרות

en: Settings
he: הגדרות

en: Settings for VLC's control interfaces
he: הגדרות למנשקי השליטה של VLC

en: Settings for VLC's interfaces
he: הגדרות המנשקים של VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
he: הגדרות קלט, פילוג, פענוח והצפנה

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
he: הגדרות למפענחי ומצפיני כתוביות, טלטקסט ו־CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
he: הגדרות למקודדי ומפענחי שמע בלבד.

en: Settings for the main interface
he: הגדרות למנשק הראשי

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
he: הגדרות עבור מפענחים ומצפינים עבור וידאו, תמונות או וידאו+שמע.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
he: הגדרות הקשורות בתצוגה על גבי המסך, כתוביות ו„תמונות צפות“

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
he: הגדרות הקשורות להתנהגות רשימת הנגינה (לדוגמה, אופן הנגינה) ולמודולים שמוסיפים פריטים, באופן אוטומטי, לרשימת הנגינה (מודולי „גילוי שירותים“).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
he: הגדרות הקשורות למגוון שיטות הגישה. הגדרות נפוצות שכנראה עדיף לשנות הן מתווך HTTP או הגדרות מטמון.

en: Settings...
he: הגדרות...

en: Setup Streaming...
he: הגדרת הזרמה…

en: Shadow
he: הצללה

en: Shadow angle
he: זווית הצל

en: Shadow color
he: צבע הצל

en: Shadow distance
he: מרחק הצל

en: Shadow opacity
he: אטימות הצל

en: Sho&w VLC media player
he: ה&צגת נגן הווידאו VLC

en: Shona
he: שוֹנָה

en: Short backwards jump
he: קפיצה קצרה אחורה

en: Short forward jump
he: קפיצה קצרה קדימה

en: Short jump length
he: משך קפיצה קצרה

en: Short jump length, in seconds.
he: משך קפיצה קצרה, בשניות.

en: Shortcut
he: קיצור

en: Show &more options
he: הצגת אפשרויות &נוספות

en: Show 80 bands instead of 20
he: הצגת 80 רצועות במקום 20

en: Show All
he: הצגת הכול

en: Show Audio Effects Button
he: הצגת לחצן אפקטים של שמע

en: Show Basic
he: הצגה בסיסית

en: Show Containing Directory...
he: הצגת התיקייה המכילה...

en: Show Containing Folder...
he: הצגת התיקייה המכילה...

en: Show Details
he: הצגת פרטים

en: Show Fullscreen Controller
he: הצגת פקד מסך מלא

en: Show Fullscreen controller
he: הצגת פקד המסך המלא

en: Show Name
he: שם ההופעה

en: Show Previous & Next Buttons
he: הצגת הלחצנים הקודם והבא

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
he: הצגת הלחצנים ערבול וחזרה

en: Show Sidebar
he: הצגת לוח צד

en: Show VLC on the taskbar
he: הצגת VLC באזור הדיווחים

en: Show a controller in fullscreen mode
he: הצגת פקד במצב מסך מלא

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
he: הצגת הודעה קופצת עם שם האמן והרצועה כשר מתחלף הפריט ברשימת הנגינה כאשר VLC ממוזער או מוסתר.

en: Show a systray icon for VLC
he: הצגת סמל בשורת המשימות עבור VLC

en: Show advanced options
he: הצג אפשרויות מתקדמות

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
he: הצגת אפשרויות מתקדמות ולא אפשרויות בסיסיות בעת פתיחת תיבת הדו־שיח של ההעדפות.

en: Show advanced preferences over simple ones
he: הצגת העדפות מתקדמות על פני ההעדפות הפשוטות

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
he: הצגת סמל בשורת המשימות המאפשר לך לשלוט בנגן המדיה VLC באופן בסיסי.

en: Show controller in fullscreen
he: הצגת הפקדים במסך מלא

en: Show controls in full screen mode
he: הצגת הפקדים במצב מסך מלא

en: Show errors and warnings
he: הצגת שגיאות ואזהרות

en: Show everything including debug messages
he: הצגת הכול לרבות הודעות ניפוי שגיאות

en: Show extended VCD info?
he: להציג מידע VCD מורחב?

en: Show extended options
he: הצגת אפשרויות מורחבות

en: Show extended settings
he: הצגת הגדרות נרחבות

en: Show media change popup:
he: הצגת חלונית החלפת מדיה:

en: Show media title on video
he: הצגת כותרת המדיה על גבי הווידאו

en: Show media title on video start
he: הצגת כותרת המדיה עם התחלת הווידאו

en: Show notification popup on track change
he: הצגת הודעה קופצת עם כל החלפת רצועה

en: Show only errors
he: הצגת שגיאות בלבד

en: Show playing item name in window title
he: הצגת שם הפריט המתנגן בכותרת החלון

en: Show settings
he: הצגת הגדרות

en: Show shoutcast adult content
he: הצגת תוכן למבוגרים ב־shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
he: הצגת גודל ההצגה המקדימה המוקטנת (אחוזים מהמקור).

en: Show small preview.
he: הצגת תצוגה מקדימה מוקטנת.

en: Show stream position
he: הצגת המיקום בתזרים

en: Show systray icon
he: הצגת סמל בשורת המשימות

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
he: הצגת המיקום הנוכחי בשניות בתוך התזרים מדי פעם בפעם.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
he: הצגת שם השיר או הווידאו בכותרת חלון השליטה.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
he: הצגת כותרת הסרטון למשך n מילישניות, בררת המחדל היא 5000 מילישניות (5 שניות)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
he: הצגת שגיאות ואזהרות גם אם אינן חשובות

en: Show video title for x milliseconds
he: הצגת כותרת הסרטון למשך X מילישניות

en: Show video within the main window
he: הצגת וידאו בתוך החלון הראשי

en: Show/Hide Playlist
he: הצגה/הסתרה של רשימת הנגינה

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
he: הצגת לוח לצד החלון הראשי ובו מופיעים מקורות המדיה.

en: Shows the audio effects button in the main window.
he: הצגת לחצן האפקטים של השמע בחלון הראשי.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
he: הצגת הלחצנים הקודם והבא בחלון הראשי.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
he: הצגת הלחצנים ערבול וחזרה בחלון הראשי.

en: Silver
he: כסוף

en: Similarity
he: דמיון

en: Simple
he: פשוט

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
he: סיני מפושט (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
he: סיני מפושט יוניקס (EUC-CN)

en: Sindhi
he: סינדהי

en: Sinhalese
he: סינהלה

en: Size
he: גודל

en: Ska
he: סקה

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
he: קובצי מעטפת |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
he: קובץ משאב המעטפת:

en: Skin to use
he: קובץ ערכת עיצוב לשימוש

en: Skinnable Interface
he: מנשק הניתן לעיצוב

en: Skins
he: ערכות עיצוב

en: Skip frames
he: דילוג על שקופיות

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
he: לדלג על מסנן הלולאות לקידוד H.264

en: Slo&wer
he: א&טי יותר

en: Slovak
he: סלובקית

en: Slovenian
he: סלובנית

en: Slow
he: אט

en: Slower
he: נגינה איטית

en: Slower (fine)
he: אטי יותר (מעודן)

en: Small
he: קטן

en: Small Volume
he: עצמה נמוכה

en: Small preview
he: תצוגה מקדימה מוקטנת

en: Small preview size
he: גודל התצוגה המקדימה המוקטנת

en: Smaller
he: קטן ביותר

en: Snapshot
he: צילום

en: Socks proxy
he: מתווך socks

en: Soft
he: רך

en: Soft rock
he: רוק רך

en: Somali
he: סינדהי

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
he: חלק מתבניות הכתוביות מאפשרות עיצוב טקסט. ב־VLC יש תמיכה חלקית בעיצוב שכזה, ניתן גם לבחור לנטרל את העיצוב.

en: Sort by
he: מיון בסדר

en: Soul
he: סול

en: Soundtrack
he: פס קול

en: Source
he: מקור

en: Source aspect ratio
he: יחס התצוגה במקור

en: Source directory
he: תיקיית מקור

en: Source:
he: מקור:

en: Sout stream
he: שדר מסוג Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
he: מודולים של שדרים מסוג Sout מאפשרים בנייה של שרשרת עיבוד של נתונים (מסוג Sout). אנא התייחס למסמך Streaming Howto אם ברצונך במידע נוסף. ביכולתך להגדיר כאן אפשרויות בררת מחדל עבור כל מודול (של שדרים מסוג Sout).

en: South-Eastern European (Latin-10)
he: דרום מזרח אירופי (Latin-10)

en: Sp&eed
he: מהי&רות

en: Space
he: רווח

en: Spacer
he: מרווח

en: Spanish
he: ספרדית

en: Special modules
he: מודולים מיוחדים

en: Spectrometer
he: ספקטרומטר

en: Spectrum
he: ספקטרום

en: Speed: %.2fx
he: מהירות: %.2fx

en: Speex audio decoder
he: מפענח שמע Speex

en: Speex audio encoder
he: מקודד שמע Speex

en: Splitter
he: מפצל

en: Standard
he: סטנדרטי

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
he: אבחנה רגילה (576 או 480 שורות)

en: Start Time
he: זמן ההתחלה

en: Start VLC with only a systray icon
he: הפעלת VLC עם סמל בשורת המשימות בלבד

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
he: הפעלת VLC:
     - במצב רגיל
     - עם איזור שתמיד יציג מידע כגון מילות השירים, עטיפות האלבומים וכו׳...
     - מצב מזערי עם כמות מוגבלת של פקדים

en: Start directly in menu
he: הפעלה ישירות בתפריט

en: Start in minimal view (without menus)
he: הפעלת התצוגה המזערית (ללא תפריטים)

en: Start in minimal view mode
he: התחלה במצב תצוגה מזערי

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
he: הפעלת ה־DVD ישירות בתפריט הראשי. תכונה זו תנסה לדלג על ההקדמות והאזהרות הבלתי מועילות.

en: Start time
he: זמן ההתחלה

en: Start video in fullscreen mode
he: הפעלת הווידאו במצב מסך מלא

en: Starting Position
he: מיקום ההתחלה

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Status
he: מצב

en: Status Bar
he: שורת מצב

en: Step Backward
he: קפיצה אחורה

en: Step Forward
he: קפיצה קדימה

en: Stereo
he: סטריאו

en: Stereo audio mode
he: מצב שמע סטריאו

en: Stereo audio output mode
he: מצב פלט שמע סטריאו

en: Stereo mode
he: מצב סטריאו

en: Stop
he: עצור

en: Stop the A to B loop
he: עצירת הלולאה מנקודה א׳ לנקודה ב׳

en: Stop the playlist after each played playlist item.
he: עצירת רשימת הנגינה לאחר כל פריט שהתנגן מרשימת הנגינה.

en: Stop time
he: זמן העצירה

en: Stream
he: תזרים

en: Stream %d
he: תזרים נתונים %d

en: Stream Destination
he: יעד התזרים

en: Stream Output
he: פלט תזרים

en: Stream filters
he: מסנני תזרים

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
he: מסנני זרם הם מודולים מיוחדים המאפשרות פעולות מתקדמות על צד הקלט של VLC. יש להשתמש בזהירות...

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
he: מספר התזרים של רצועת הכתוביות לשימוש (מ־0 ועד n).

en: Stream output
he: פלט כשדר זורם

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
he: שגיאת Blu-Ray

en: Stream to network
he: הזרמה לרשת

en: Stream...
he: הזרמה...

en: Streaming / Transcoding failed
he: הזרמה / התמרה נכשלה

en: Streaming method
he: שיטת ההזרמה

en: Streaming/Saving:
he: הזרמה/שמירה:

en: Streaming/Transcoding Wizard
he: אשף התמרה/תזרים

en: Strength
he: חוזק

en: Strength used to modify the value of a pixel
he: החוזק המשמש לשינוי ערך של פיקסל

en: Sub &Track
he: &רצועת כתוביות

en: Subdirectory behavior
he: התנהגות תת תיקיות

en: Submit played tracks stats to Last.fm
he: שליחת סטטיסטיקת הרצועות שהתנגנו ל־Last.fm

en: Subpictures
he: תת־תמונות

en: Subscribe
he: הרשמה

en: Subscribe to a podcast
he: הרשמה לפודקאסט

en: Subti&tle
he: &כתוביות

en: Subtitle
he: כתובית

en: Subtitle & On Screen Display Settings
he: הגדרות כתוביות וחיווי על המסך

en: Subtitle Delay
he: השהיית כתוביות

en: Subtitle File
he: קובץ כתוביות

en: Subtitle Language
he: שפת הכתוביות

en: Subtitle Track
he: רצועת כתוביות

en: Subtitle autodetection fuzziness
he: ערפול בזיהוי הכתוביות האוטומטי

en: Subtitle autodetection paths
he: נתיבי זיהוי הכתוביות האוטומטיים

en: Subtitle codecs
he: מקודדי כתוביות

en: Subtitle delay down
he: הקטנת השהיית הכתוביות

en: Subtitle delay up
he: הגדלת השהיית הכתוביות

en: Subtitle effects
he: האפקטים של הכתוביות

en: Subtitle justification
he: יישור כתוביות

en: Subtitle language
he: שפת הכתוביות

en: Subtitle languages
he: שפות הכתוביות

en: Subtitle position %d px
he: מיקום הכתוביות: %d פיקסלים

en: Subtitle position down
he: הנמכת הכתוביות

en: Subtitle position up
he: הגבהת הכתוביות

en: Subtitle position: no active subtitle
he: מיקום הכתוביות: אין כתוביות פעילות

en: Subtitle text encoding
he: קידוד כתוביות טקסט

en: Subtitle track
he: רצועת כתוביות

en: Subtitle track synchronization:
he: סנכרון רצועות כתוביות:

en: Subtitle track: %s
he: רצועת כתוביות: %s

en: Subtitles
he: כתוביות

en: Subtitles (advanced)
he: כתוביות (מתקדם)

en: Subtitles / OSD
he: כתוביות וחיווי על גבי המסך

en: Subtitles Track
he: רצועת כתוביות

en: Subtitles/Video
he: כתוביות/וידאו

en: Summary
he: סיכום

en: Surround
he: סראונד

en: Surround 4.0
he: סראונד 4.0

en: Surround 4.1
he: סראונד 4.1

en: Surround 5.0
he: סראונד 5.0

en: Surround 5.1
he: סראונד 5.1

en: Surround 7.1
he: סראונד 7.1

en: Swahili
he: סווהילית

en: Swedish
he: שוודית

en: Switch to full preferences view
he: החלפה למצב תצוגת העדפות מלאה

en: Switch to simple preferences view
he: החלפה למצב תצוגת העדפות פשוטה

en: Synchronization
he: סנכרון

en: System codeset
he: קידוד המערכת

en: System's default
he: בררת המחדל של המערכת

en: Systray icon
he: סמל בשורת המשימות

en: T&itle
he: &כותרת

en: T&ools
he: &כלים

en: T.140 text encoder
he: מפענח טקסט T.140

en: TCP command input
he: קלט פקודות TCP

en: TCP connection timeout
he: תום זמן חיבור ה־TCP

en: TCP input
he: קלט TCP

en: TV
he: טלוויזיה

en: TV - analog
he: טלוויזיה - אנלוגי

en: TV - digital
he: טלוויזיה - דיגיטלי

en: Tagalog
he: טגלוג

en: Tahitian
he: טהיטית

en: Tajik
he: טג'יקית

en: Take &Snapshot
he: צילום &תמונה

en: Take a snapshot
he: צילום המסך

en: Take video snapshot
he: צילום תמונה מהווידאו

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
he: צילום תמונה מהווידאו וכתיבה שלה לכונן.

en: Tamil
he: טמיל

en: Tatar
he: טטארית

en: Teal
he: ירוק כחלחל

en: Techno
he: טכנו

en: Techno-Industrial
he: טכנו תעשייתי

en: Teletext
he: טלטקסט

en: Teletext Activation
he: הפעלת טלטקסט

en: Teletext alignment
he: יישור טלטקסט

en: Teletext configuration
he: תצורת טלטקסט

en: Teletext language
he: שפת הטלטקסט

en: Teletext page
he: עמוד טלטקסט

en: Teletext subtitles
he: כתוביות טלטקסט

en: Teletext subtitles decoder
he: מקודד כתוביות טלטקסט

en: Teletext subtitles: hearing impaired
he: כתוביות טלטקסט: כבדי שמיעה

en: Teletext text subtitles
he: כתוביות טקסט בטלטקסט

en: Teletext transparency
he: שקיפות טלטקסט

en: Teletext: additional information
he: טלטקסט: מידע נוסף

en: Teletext: program schedule
he: טלטקסט: לוח השידורים

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
he: לספר ל־VLC מתי הוא מופעל בעקבות קובץ משויך במערכת ההפעלה

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
he: להורות ל־lirc לקרוא את קובץ התצורה הזה. כבררת מחדל היישום יחפש בתיקיית הבית של המשתמש.

en: Telugu
he: טלוגו

en: Text
he: טקסט

en: Text default color
he: צבע בררת המחדל של הטקסט

en: Text opacity
he: אטימות הטקסט

en: Text position
he: מיקום הטקסט

en: Text renderer
he: מעבד טקסט

en: Text renderer for Mac
he: מעבד טקסט ל־Mac

en: Text rendering module
he: מודול עיבוד הטקסט

en: Text subtitle decoder
he: מפענח כתוביות טקסט

en: Texture size
he: גודל התבנית

en: Thai
he: תאילנדית

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
he: תאי (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
he: תאי (Windows-874)

en: Thanks
he: תודות

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
he: שרת ה־HTTP יאזין לפתחת ה־TCP הזאת. פתחת ה־HTTP המקובלת היא 80. עם זאת, הקצאה של פתחה מתחת ל־1025 בדרך כלל מוגבלת על ידי מערכת ההפעלה.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
he: שרת ה־HTTPS יאזין לפתחת ה־TCP הזאת. פתחת ה־HTTPS המקובלת היא 443. עם זאת, הקצאה של פתחה מתחת ל־1025 בדרך כלל מוגבלת על ידי מערכת ההפעלה.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
he: הציר האנכי של הגלילה למעלה ולמטה שניתן לבצע באמצעות העכבר מאפשר לשלוט בעצמת השמע, המיקום או שניתן להתעלם מאירועי גלילת עכבר.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
he: שרת ה־RTSP יאזין לפתחת ה־TCP הזאת. פתחת ה־RTSP המקובלת היא 554. עם זאת, הקצאה של פתחה מתחת ל־1025 בדרך כלל מוגבלת על ידי מערכת ההפעלה.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
he: לא ניתן להשתמש בהתקן השמע „%s“:
    %s.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
he: החתימה המוצפנת של הקובץ „%s“ שהתקבלה הייתה שגויה ולא ניתן להשתמש בה כדי לאמת את מהימנות הקובץ בבטחה. לכן, הקובץ נמחק.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
he: מידת הטשטוש, מ-1 ועד 127.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
he: מצב שולחן העבודה מאפשר לך להציג את הווידאו על שולחן העבודה.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
he: לא ניתן לזהות את התבנית '%s'. נא להביט ביומן התפעול לקבלת פרטים.

en: The height of the effects video window, in pixels.
he: גובה חלון האפקטים של הווידאו, בפיקסלים.

en: The height of the video window, in pixels.
he: גובה חלון הווידאו בפיקסלים.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
he: הושג מספר המסננים המרבי (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
he: ספריית המדיה נשמרת ונטענת מחדש עם כל הפעלה של VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
he: הגרסה החדשה התקבלה בהצלחה. האם ברצונך לסגור את VLC ולהתקין אותה כעת?

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
he: האטימות (ההפך משקיפות) של הטקסט שיעובד בווידאו. 0 = שקוף, 255 = אטום לחלוטין.

en: The size of the texture, in pixels.
he: גודל התבנית בפיקסלים.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
he: פורמט השמע MPEG (1/2) הסטנדרטי. (ניתן לשימוש עם MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ו-RAW)

en: The stream will run this duration (in seconds).
he: התזרים ירוץ למשך זמן זה (בשניות).

en: The stream will start at this position (in seconds).
he: התזרים יתחיל במיקום זה (בשניות).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
he: התזרים ייעצר במיקום זה (בשניות).

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
he: מצב תמונת הרקע מאפשר לך להציג את הווידאו בתור רקע שולחן העבודה.

en: The width of the effects video window, in pixels.
he: רוחב חלון האפקטים של הווידאו, בפיקסלים.

en: The width of the video window, in pixels.
he: רוחב חלון הווידאו בפיקסלים.

en: Theora video decoder
he: מפענח וידאו Theora

en: Theora video encoder
he: מקודד וידאו Theora

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
he: האפשרויות הללו מאפשרות לך להגדיר את מנשקי המשתמש בהם נעשה שימוש על ידי VLC. ניתן לבחור את המנשק הראשי, מודלים של מנשקים נוספים, ולהגדיר מגוון אפשרויות שונות.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
he: אפשרויות אלה מאפשרות לך לשנות את ההתנהגות של תת־מערכת הקלט, כגון התקני ה־DVD או ה־VCD, הגדרות מנשק הרשת או ערוץ הכתוביות.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
he: הגדרות אלו הן צירופי המקשים הגלובליים של VLC הידועים בשם „מקשי קיצור“.

en: Thick
he: עבה

en: Thin
he: דק

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
he: קובץ אישור X.509 זה (מבנה קובץ PEM) יכול לשמש כדי לאמת לקוחות מרוחקים בהפעלות TLS.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
he: אפשרות זו מוסיפה מסנני עיבוד מאוחרים, כדי לשנות את אופן עיבוד השמע.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
he: אפשרות זו מוסיפה מסננים שלאחר העיבוד כדי לשפר את איכות התמונה, למשל: יישור פסים או עיוות הווידאו.

en: This adds video splitters like clone or wall
he: תכונה זו תוסיף מפצלי וידאו כגון שכפול או קיר

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
he: פעולה זו מוסיפה מודולי מחזה (מנתח טווח שמע וכו׳)

en: This allows you to define playlist bookmarks.
he: בחירה זו מאפשרת לך להגדיר סימניות ברשימת הנגינה.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
he: הגדרה זו מאפשרת לך לאלץ מודול גישה. ניתן להשתמש בו אם הגישה האוטומטית לא מזוהה אוטומטית. כדאי להגדיר זאת כאפשרות כללית אלמלא ידוע לך מה מעשיך.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
he: אפשרות זו מאפשרת לך לנגן ממספר ערוצי קלט בו זמנית. תכונה זו הנה נסיונית, לא כל התבניות נתמכות. יש להשתמש ברשימת ערוצי קלט המופרדת ב־'#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
he: אפשרות זו מאפשרת לך לסנכרן מרחוק את השעונים בין השרת ללקוח. ההגדרות המפורטות זמינות תחת מתקדם / סנכרון רשת.

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
he: אפשרות זו מונעת את הצפת יומן ההודעות עם פלט ניפוי שגיאות ממנגנון סנגרון פלט הווידאו.

en: This combination is already taken by "%@".
he: בצירוף זה כבר נעשה שימוש לטובת „%@“.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
he: אפשרות זו מגדירה את מהירות הנגינה (המהירות הנקובה היא 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
he: אפשרות זו משהה את פלט השמע. משך ההשהייה חייב להיות במילישניות. אפשרות זו יכולה להועיל במקרה שיש הפרש בין הווידאו והשמע.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
he: אפשרות זו משמיטה את השקופיות שמאחרות (מגיעות אל פלט הווידאו לאחר מועד ההצגה המיועד שלהן).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
he: אפשרות זו מאפשרת להשתמש במקשי הקיצור של VLC מחלון הווידאו (שאינו מוטמע).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
he: מצב זה מפעיל זיהוי אוטומטי של קידוד UTF-8 בשמות קובצי הכתוביות.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
he: מצב זה מפעיל צביעה של ההודעות שנשלחות אליך למסוף. המסוף שלך צריך לתמוך בצבעים של לינוקס כדי שאפשרות זאת תפעל.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
he: אפשרות זו מטפלת בלחיצות עכבר על הווידאו.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
he: זהו מנשק בררת המחדל של VLC, בעל מראה ותחושה מקוריים.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
he: זהו מנשק ה־VLC הניתן לעיצוב. ניתן להוריד ערכות עיצוב אחרות ב

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
he: זוהי רשומה ישנה שמאפשרת לך להגדיר מודולי ריבוב

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
he: זוהי שיטת פלט השמע שמשמשת את VLC. התנהגות בררת המחדל היא לבחור אוטומטית את השיטה הזמינה הטובה ביותר.

en: This is the default Audio CD device to use.
he: זהו התקן התקליטורים שייעשה בו שימוש כבררת מחדל.

en: This is the default DVD device to use.
he: זהו התקן ה־DVD שייעשה בו שימוש כבררת מחדל.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
he: זהו כונן (או קובץ)  ה־DVD כבררת המחדל בו ייעשה שימוש. נא לא לשכוח את הנקודתיים לאחר אות הכונן (למשל D:‎)

en: This is the default VCD device to use.
he: זהו התקן ה־VCD שייעשה בו שימוש כבררת מחדל.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
he: זהו מנשק המשתמש הראשי בו נעשה שימוש ע״י VLC. ההתנהגות הטבעית היא לבחור באופן אוטומטי את המודול הטוב ביותר הזמין.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
he: זהו גודל המנה המירבי שניתן להעביר בשכבת היישום על גבי הרשת (בבתים).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
he: זוהי שיטת פלט הווידאו שמשמשת את VLC. התנהגות בררת המחדל היא לבחור אוטומטית את השיטה הזמינה הטובה ביותר.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
he: זוהי רמת הפלט של הודעות מערכת (0=שגיאות והודעות רגילות בלבד, 1=אזהרות, 2=הודעות ניפוי: debug)

en: This module writes the transcoded stream to a file.
he: מודול זה כותב את התזרים המותמר לקובץ.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
he: אפשרות זו מוסיפה היסט (חיובי או שלילי) לעדיפויות בררת המחדל של VLC. ניתן להשתמש בה כדי לכוון את העדיפות של VLC מול תכניות אחרות או מול עותקים אחרים של VLC.

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
he: אפשרות זו תאפשר לך לציין את התיקייה שיציג סייר הקבצים ncurses עם הפעלתו.

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
he: אפשרות זו בוחרת אלגוריתם ערבול תחתי להמרת סטריאו למונו שמשמש את מערבל הערוצים באוזניות. כתוצאה מכך מתקבל האפקט של עמידה בחדר מלא ברמקולים.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
he: אפשרות זו דורסת את הגדרות הערוץ. נמדדת במגהרץ.

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
he: קובץ מפתח פרטי זה (מבנה קובץ PEM) משמש ל־TLS מצד השרת.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
he: תכנה זו מופצת ללא שום אחריות, עד לרמה המותרת על פי חוק.
    שמורה לך הזכות להפיץ אותה תחת תנאי הרישיון הציבורי הכללי של GNU;
    יש לעיין בקובץ בשם COPYING לקבלת פרטים נוספים.
    פותח על ידי צוות VideoLAN; ניתן לעיין בקובץ AUTHORS.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
he: אפשרות זו תאפשר שליחה וקבלה של מנות RTCP מרובבות על גבי אותה הפתחה כמו מנות ה־RTP.

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
he: לא ניתן לשנות הגדרה זו כיוון ששימוש במצב המסך המלא הטבעי פעיל.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
he: זהו השדר הזורם אשר יפתח תמיד עם עליית VLC.

en: Tibetan
he: טיבטית

en: Tigrinya
he: תיגרינית

en: Time Control
he: בקרת זמנים

en: Time Toolbar
he: סרגל הזמנים

en: Time:
he: זמן:

en: Title
he: כותרת

en: Title %i%s
he: כותרת %i%s

en: Title font
he: גופן הכותרת

en: Title metadata
he: זמן ההתחלה

en: To
he: עדלמעלה

en: Toggle Fullscreen mode
he: החלפה בין מסך מלא לחלקי

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
he: החלפה בין המצבים רגיל/לולאה/חזרה ברשימת הנגינה

en: Toggle wallpaper mode in video output
he: החלפת מצב רקע שולחן עבודה בפלט הווידאו

en: Toggle wallpaper mode in video output.
he: החלפת מצב רקע שולחן עבודה בפלט הווידאו.

en: Tool
he: כלי

en: Toolbar Elements
he: פריטים בסרגל הכלים

en: Toolbar position:
he: מיקום סרגל הכלים:

en: Toolbars Editor
he: עורך סרגלי הכלים

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
he: השתקה

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
he: ביטול ההשתקה

en: Top
he: למעלה

en: Top 40
he: ה־40 המובילים

en: Top left corner X coordinate
he: ערך ה-X של הפינה השמאלית העליונה

en: Top-Left
he: שמאל למעלה

en: Top-Right
he: ימין למעלה

en: Total/Remaining time
he: הזמן שנותר/סך הכול

en: Track
he: רצועה

en: Track ID
he: קוד רצועה

en: Track Synchronization
he: סנכרון רצועות

en: Track number
he: רצועה מספר

en: Track settings
he: הגדרות רצועה

en: Track size (in sectors)
he: גודל רצועה (בסקטורים)

en: Tracks
he: רצועות

en: Traditional Chinese (Big5)
he: סיני מסורתי (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
he: סיני מסורתי יוניקס (EUC-TW)

en: Trailer
he: קדימון

en: Trance
he: טראנס

en: Transcode
he: התמרה

en: Transcode audio
he: התמרת שמע

en: Transcode video
he: התמרת וידאו

en: Transcode/Save to file
he: התמרה/שמירה לקובץ

en: Transcoding options
he: אפשרויות ההתמרה

en: Transform
he: היפוך

en: Transparency
he: שקיפות

en: Transparency of the bargraph
he: שקיפות תרשים העמודות

en: Transparent
he: שקוף

en: Tribal
he: שבטי

en: Trip-Hop
he: טריפ-הופ

en: Tsonga
he: טסונגה

en: Tuner Frequency
he: תדירות הטיונר

en: Tuner TV Channel
he: ערוץ טלוויזיה בטיונר

en: Tuner card
he: כרטיס לכידה

en: Tuner country code
he: קוד המדינה של הטיונר

en: Tuner input type
he: סוג הקלט בטיונר

en: Tuner properties
he: מאפייני הטיונר

en: Turkish
he: טורקית

en: Turkish (ISO 8859-9)
he: טורקי (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
he: טורקי (Windows-1254)

en: Turkmen
he: טורקמנית

en: Turn off all warning and information messages.
he: אל תציג אזהרות והודעות אינפורמציה.

en: Type
he: סוג

en: Type:
he: סוג:

en: URI
he: כתובת

en: URL description
he: תיאור הכתובת

en: URL with information about the stream or your channel.
he: כתובת המכילה מידע על אודות הזרם של הערוץ שלך.

en: USF subtitles decoder
he: מפענח כתוביות USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
he: זיהוי אוטומטי של כתוביות UTF-8

en: Uighur
he: אויגורית

en: Ukrainian
he: אוקראינית

en: Ukrainian (KOI8-U)
he: אוקראיני (KOI8-U)

en: Un-Zoom
he: ביטול התקריב

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
he: דגימות שמע בלתי דחוסות (ניתן לשימוש עם WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
he: ביטול חיתוך של פיקסל אחד מהחלק התחתון של הווידאו

en: Uncrop one pixel from the left of the video
he: ביטול חיתוך של פיקסל אחד מהחלק השמאלי של הווידאו

en: Uncrop one pixel from the right of the video
he: ביטול חיתוך של פיקסל אחד מהחלק הימני של הווידאו

en: Uncrop one pixel from the top of the video
he: ביטול חיתוך של פיקסל אחד מהחלק העליון של הווידאו

en: Undefined
he: לא מוגדר

en: Unidentified codec
he: מקודד בלתי מזוהה

en: Uninstall Windows Service
he: הסרת שירות של Windows

en: Uninstall the Service and exit.
he: להסיר את השירות ולצאת.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
he: שם ייחודי ברשת למרחבי כוונון המערכת

en: Universal (UTF-16)
he: אוניברסלי (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
he: אוניברסלי (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
he: אוניברסלי (UTF-16 עם סיומת גדולה)

en: Universal (little endian UTF-16)
he: אוניברסלי (UTF-16 עם סיומת קטנה)

en: Universal Plug'n'Play
he: Plug'n'Play אוניברסלי

en: Universal, Chinese (GB18030)
he: אוניברסלי, סיני (GB18030)

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unknown Video
he: וידאו לא ידוע

en: Unknown type
he: סוג לא מוכר

en: Unset
he: ללא הגדרה

en: Unsubscribe
he: ביטול הרישום

en: Untitled
he: ללא שם

en: Up
he: למעלה

en: Update
he: עדכון

en: Update VLC media player
he: עדכון הנגן VLC

en: Upstream rate
he: קצב ההעלאה

en: Urdu
he: אורדו

en: Use RTP over RTSP (TCP)
he: שימוש ב־RTP במקום ב־RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
he: יש להשתמש ב־S/PDIF כשניתן

en: Use YUVP renderer
he: שימוש במפענח YUVP

en: Use a plugins cache
he: שימוש במטמון תוספים

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
he: שימוש במטמון תוספים שישפר באופן מהותי את זמן ההפעלה של VLC.

en: Use a sub&title file
he: שימוש בקובץ &כתוביות

en: Use custom skin
he: שימוש במעטפת מותאמת אישית

en: Use float32 output
he: שימוש בפלט float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
he: שימוש בהמרות YUV->RGB באמצעות חומרה

en: Use large text for list views
he: שימוש בטקסט גדול לתצוגות רשימה

en: Use media library
he: שימוש בספריית המדיה

en: Use native style
he: שימוש בסגנון הטבעי

en: Use only one instance when started from file manager
he: הפעלת מופע יחיד בלבד בעת הפעלה ממנהל קבצים

en: Use playback control?
he: האם להשתמש בבקרת נגינה?

en: Use sequential numbers instead of timestamps
he: שימוש במספרים עוקבים במקום חותמות זמן

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
he: שימוש במספרים עוקבים במקום חותמות זמן למספור הצילומים

en: Use subtitle file
he: השתמש בקובץ כתוביות

en: Use the native fullscreen mode
he: שימוש במצב המסך המלא הטבעי

en: Use video buffers in system memory
he: שימוש באוגרי וידאו בזיכרון המערכת

en: Used for statistics.
he: משמש לצרכים סטטיסטיים.

en: User
he: משתמש

en: User name
he: שם המשתמש

en: User name that will be used for the connection.
he: שם המשתמש שישמש לחיבור.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
he: שם המשתמש שישמש לחיבור דרך מתווך ה־SOCKS.

en: Username
he: שם משתמש

en: Username:
he: שם משתמש:

en: Uzbek
he: אוזבקית

en: V&iew
he: ת&צוגה

en: VBI & Teletext
he: VBI וטלטקסט

en: VBI and Teletext decoder
he: מקודד VBI וטלטקסט

en: VBR mode
he: מצב VBR

en: VCD Format
he: פורמט VCD

en: VCD device
he: התקן VCD

en: VCD input
he: קלט VCD

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
he: ניתן להגדיר את VLC כך שלא יופעלו מסביב כותרת חלון, שקופיות וכו׳, כך שנוצר חלון „נקי”

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
he: באפשרות VLC להציג הודעות על גבי הווידאו. תכונה זו נקראת OSD (תצוגה על גבי המסך – On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
he: לא הייתה באפשרות VLC לזהות את מבנה הקלט

en: VLC could not connect with the given server.
he: אין באפשרות VLC להתחבר לשרת הנתון.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
he: ל‏־VLC אין אפשרות לפענח את התבנית „%4.4s“‏ (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
he: ל־VLC אין אפשרות לזהות את מקודד השמע או הווידאו

en: VLC could not open the %s module.
he: אין באפשרות VLC לפתוח את המודול %s.

en: VLC could not open the decoder module.
he: ל־VLC לא הייתה אפשרות לפתוח את המודול המפענח.

en: VLC is started from file association
he: VLC מופעל דרך קובץ משויך

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
he: הכתובת הבאה לא נפתחה על ידי VLC '%s'. יש לעיין ביומן לקבלת פרטים.

en: VLC media player
he: נגן המדיה VLC

en: VLC media player - Web Interface
he: נגן המדיה VLC - מנשק דפדפן

en: VLC media player Help
he: עזרה לנגן המדיה VLC

en: VLC media player Help...
he: עזרה לנגן המדיה VLC...

en: VLC media player updates
he: עדכוני נגן המדיה VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
he: VLC על פי רוב עושה שימוש ב־Freetype לצורך עיבוד התמונה, אך אפשרות זו מאפשרת להשתמש ב־svg למשל.

en: VLC preferences
he: העדפות VLC

en: VLC skins website
he: אתר ערכות העיצוב של VLC

en: VLC version %s (%s)
he: גרסת ה־VLC היא %s (%s)

en: VLC will keep playing the current playlist item.
he: VLC ימשיך לנגן את רשימת הנגינה הנוכחית.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
he: VLC ימשיך לנגן את רשימת הנגינה עד להודעה חדשה.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
he: VLC ינגן באופן אקראי קבצים מרשימת הנגינה עד להודעה חדשה.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
he: הנגן VLC יופעל רק בתור סמל באזור הדיווחים שלך

en: VLC's implementation of Video On Demand
he: יישום של VLC ל-"וידאו בדרישה" (Video On Demand)

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
he: תצורת VLM (*.vlm);;הכול (*)

en: VLM configuration file
he: קובץ תצורת VLM

en: VLM configurator
he: תכנית ההגדרה של VLM

en: VNC Host
he: מארח VNC

en: VNC Password
he: ססמת VNC

en: VNC Port
he: פתחת VNC

en: VNC password.
he: ססמת VNC.

en: Verbosity (0,1,2)
he: פלט של הודעות מערכת (0,1,2)

en: Version
he: גרסה

en: Vertical
he: אנכי

en: Very short backwards jump
he: קפיצה קצרה מאוד אחורה

en: Very short forward jump
he: קפיצה קצרה מאוד קדימה

en: Very short jump length
he: משך קפיצה קצרה מאוד

en: Very short jump length, in seconds.
he: משך קפיצה קצרה מאוד, בשניות.

en: Video
he: וידאו

en: Video &Track
he: רצועת &וידאו

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
he: קלט תקליטור וידאו (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Capture height
he: גובה לכידת הווידאו

en: Video Capture height in pixel
he: גובה לכידת הווידאו בפיקסלים

en: Video Capture width
he: רוחב לכידת הווידאו

en: Video Capture width in pixel
he: רוחב לכידת הווידאו בפיקסלים

en: Video Effects
he: אפקטים של וידאו

en: Video Effects...
he: אפקטים של וידאו…

en: Video Files
he: קובצי וידאו

en: Video On Demand ( VOD )
he: וידאו לפי דרישה ( VOD )

en: Video Settings
he: הגדרות וידאו

en: Video Track
he: רצועת וידאו

en: Video X coordinate
he: קואורדינטת X של הווידאו

en: Video Y coordinate
he: קואורדינטת Y של הווידאו

en: Video alignment
he: יישור וידאו

en: Video bitrate
he: קצב סיביות הווידאו

en: Video capture
he: לכידת וידאו

en: Video capture (Video4Linux)
he: לכידת וידאו (Video4Linux)

en: Video codec
he: מפענח וידאו

en: Video codecs
he: מקודדי ומפענחי וידאו

en: Video cropping
he: חיתוך וידאו

en: Video device
he: התקן וידאו

en: Video device name
he: שם התקן וידאו

en: Video encoder
he: מקודד וידאו

en: Video filter module
he: מודול לסינון וידאו

en: Video filters are used to process the video stream.
he: ניסיון לשימוש באגירה משולשת בעת שימוש בשכבות YUV. מצב זה יוצר איכות וידאו גבוהה בהרבה (ללא ריצוד).

en: Video frame-rate
he: קצב התמונות של הווידאו

en: Video height
he: גובה וידאו

en: Video input chroma format
he: מבנה הכרומה של וידאו הקלט

en: Video input frame rate
he: קצב התמונות של קלט הווידאו

en: Video mode
he: מצב הווידאו

en: Video output module
he: מודול פלט הווידאו

en: Video output modules
he: מודולים של פלט וידאו

en: Video post processing filter
he: מסנן עיבוד מאוחר של הווידאו

en: Video quality post-processing level
he: רמת העיבוד המאוחר של איכות הווידאו

en: Video settings
he: הגדרות וידאו

en: Video size
he: גודל וידאו

en: Video snapshot directory (or filename)
he: תיקיית צילומי הווידאו (או שם הקובץ)

en: Video snapshot file prefix
he: קידומת קובצי צילומי הווידאו

en: Video snapshot format
he: סוג קובץ צילומי הווידאו

en: Video snapshot height
he: גובה צילום הווידאו

en: Video snapshot width
he: רוחב צילום הווידאו

en: Video snapshots
he: צילומי וידאו

en: Video splitter module
he: מודול פיצול וידאו

en: Video standard
he: תקן וידאו

en: Video title
he: כותרת הווידאו

en: Video width
he: רוחב וידאו

en: VideoLAN Website...
he: האתר של VideoLAN...

en: Vietnamese
he: וייטנאמית

en: Vietnamese (VISCII)
he: וייטנאמי (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
he: וייטנאמי (Windows-1258)

en: View
he: תצוגה

en: View certificate
he: צפייה באישור

en: Visualization
he: אפקט חזותי

en: Visualization:
he: אפקט חזותי:

en: Visualizations
he: אפקטים חזותיים

en: Visualizations selector
he: בוחר האפקטים החזותיים

en: VoD server module
he: מודול שרת VoD

en: Vocal
he: ווקאלי

en: Volapuk
he: וולאפיק

en: Volume
he: כרך

en: Volume %ld%%
he: עצמת שמע %ld%%

en: Volume Control
he: בקרת עצמת השמע

en: Volume Down
he: הנמך עוצמה

en: Volume Mute
he: השתקת השמע

en: Volume Up
he: הגבר עוצמה

en: Volume down
he: הנמכת העצמה

en: Volume up
he: הגברת העצמה

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
he: עצמת השמע תבוקר על ידי הנגן ולא באמצעות הפקדים הראשיים.

en: Vorbis audio decoder
he: מפענח שמע Vorbis

en: Vorbis audio encoder
he: מקודד שמע Vorbis

en: Vu meter
he: מחוון יחידות עצמה

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: WMV (Windows Media Video) 1 (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
he: WMV (Windows Media Video) 2 (ניתן לשימוש עם MPEG TS, MPEG1, ASF ו-OGG)

en: WPL playlist import
he: מייבא רשימות השמעה מסוג WPL

en: Wall
he: קיר

en: Wallpaper
he: רקע

en: Warning
he: אזהרה

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
he: אזהרה: <b>%1</b> הוא כבר קיצור בתפריט היישומים

en: Warning: this key or combination is already assigned to
he: אזהרה: מקש או צירוף מקשים זה כבר מוקצה לטובת

en: Water effect
he: אפקט מים

en: Wave
he: גל

en: Waves
he: גלים

en: Web
he: דפדפן

en: Website
he: אתר אינטרנט

en: Welsh
he: וולשית

en: Western European (IBM 00850)
he: מערב אירופי (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
he: מערב אירופי (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
he: מערב אירופי (Windows-1252)

en: Wet
he: רטוב

en: When minimized
he: כשהתכנית ממוזערת

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
he: כאשר אפשרות זאת פעילה, המנשק יציג תיבת דו־שיח בכל פעם שנדרש קלט מהמשתמש.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
he: כאשר אפשרות זא פעילה, ההעדפות ו/או המנשקים יציגו את כל האפשרויות הזמינות, לרבות אלה שרוב המשתמשים לא נוגעים בהן בדרך כלל.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
he: בעת שימוש בקלט ה־PVR (או במקור מאוד מוזר), יש להגדיר את הערך הזה ל־10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
he: בעת שימוש בהגבלת מספר העותקים הרצים לאחד, קבצים שנפתחו יוצבו ברשימת הנגינה ולא יפריעו לנגינת הקובץ הנוכחי.

en: White
he: לבן

en: White Blue
he: לבן כחול

en: White Green
he: לבן ירוק

en: White Red
he: לבן אדום

en: Width
he: רוחב

en: Width of the virtual room
he: רוחב החדר הווירטואלי

en: Win32 font renderer
he: מעבד גופנים Win32

en: Window
he: חלון

en: Window decorations
he: קישוטי חלון

en: Window properties
he: מאפייני חלון

en: Windows GDI video output
he: פלט וידאו Windows GDI

en: Windows Service interface
he: מנשק שירות Windows

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
he: כאשר אפשרות זאת מסומנת, הלחצנים המשמשים להגברה, הנמכה והשתקה של השמע במקלדת שלך תמיד ישנו את עצמת השמע של המערכת. כאשר אפשרות זאת אינה מסומנת, לחצני עצמת השמע ישנו את עצמת השמע של VLC כאשר המיקוד הוא על VLC ואת עצמת השמע של המערכת כאשר המיקוד אינו על VLC.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
he: כאשר אפשרות זו מופעלת, הנגינה תושהה אוטומטית בעת מזעור החלון.

en: Wolof
he: וולוף

en: Write process id to file
he: כתיבת מזהה התהליך לקובץ

en: Writes process id into specified file.
he: כותב את מזהה התהליך לקובץ מסוים.

en: X coordinate
he: ציר X

en: X coordinate of the bargraph.
he: ציר ה־X של תרשים העמודות

en: X coordinate of the mask.
he: נקודה בציר X של המסכה.

en: X window
he: חלון X

en: X11 display
he: תצוגת X11

en: X11 video output (XCB)
he: פלט וידאו X11‏ (XCB)

en: XSPF playlist
he: רשימת נגינה מסוג XSPF

en: XSPF playlist import
he: יבוא רשימת נגינה מסוג XSPF

en: XVideo output (XCB)
he: פלט XVideo ‏(XCB)

en: XWD image decoder
he: מקודד תמונות XWD

en: Xhosa
he: קסוסה

en: Y coordinate
he: ציר Y

en: Y coordinate of the bargraph.
he: ציר ה־Y של תרשים העמודות.

en: Y coordinate of the mask.
he: נקודה בציר Y של המסכה.

en: YUV output
he: פלט YUV

en: YUV video output
he: פלט וידאו YUV

en: YUVP converter
he: ממיר YUVP

en: Yellow
he: צהוב

en: Yes
he: כן

en: Yiddish
he: יידיש

en: Yoruba
he: יורובה

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
he: ניתן לנטרל לחלוטין את פלט השמע. שלב קידוד השמע לא יתבצע ולפיכך יחסוך בעצמת עיבוד.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
he: ניתן לנטרל לחלוטין את עיבוד תת־התמונות.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
he: ניתן לנטרל לחלוטין את פלט השמע. שלב קידוד השמע לא יתבצע ולפיכך יחסוך בעצמת עיבוד.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
he: ניתן לקבע את גובה צילום הווידאו. בררת המחדל היא לשמור על הגובה המקורי (-1). שימוש במספר 0 ישנה את הגובה כדי שישמור על יחס התצוגה.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
he: ניתן לקבע את מיקום הפינה השמאלית העליונה של חלון הווידאו (נקודת ציון בציר X)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
he: ניתן לקבע את מיקום הפינה השמאלית העליונה של חלון הווידאו (נקודת ציון בציר X)

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
he: ניתן לקבע את גובה החלון. כבררת מחדל (‎-1)‏ VLC יאמץ את ממדי החלון.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
he: ניתן לקבע את רוחב החלון. כבררת מחדל (‎-1)‏ VLC יאמץ את ממדי החלון.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
he: ניתן לקבע את רוחב צילום הווידאו. בררת המחדל היא לשמור על הרוחב המקורי (-1). שימוש במספר 0 ישנה את הרוחב כדי שישמור על יחס התצוגה.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
he: ניתן לציין רשימה של מקורות קלט מופרדים בפסיקים שיתווספו זה לזה לאחר הרגיל.

en: You can select control interfaces for VLC.
he: ניתן לבחור מנשקי שליטה ל־VLC

en: You can select local files with the following list and buttons.
he: ניתן לבחור בקבצים מקומיים עם הרשימה והלחצנים שלהלן.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
he: באפשרותך לבחור באיזה מודול שרת VoD ברצונך להשתמש. יש להגדיר זאת ל־„vod_rtsp“ כדי להחליף למודול הישן.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
he: ניתן להשתמש באפשרות זו כדי להציב את הכתוביות מתחת לסרט במקום על גביו. ניתן לנסות מיקומים שונים.

en: You can zoom the video by the specified factor.
he: ניתן להתקרב לווידאו במקדם הנתון.

en: You have the latest version of VLC media player.
he: גרסת ה־VLC המותקנת היא הגרסה העדכנית ביותר.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
he: עומדות בפניך שתי אפשרויות:
     - גודל המנשק ישתנה בהתאם לגודל הטבעי של הווידאו
     - הווידאו יתאים את עצמו לגודל המנשק
    כבררת מחדל, המנשק יתאים עצמו לגודל הווידאו הטבעי.

en: You must set a name for the profile.
he: עליך להגדיר שם עבור הפרופיל

en: Your account was rejected.
he: החשבון שלך נדחה.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
he: ניסיון החיבור שלך לשרת נדחה.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
he: התצוגה שלך תיפתח ותנוגן על מנת להזרים או לשמור אותה.

en: Your input can't be opened
he: לא ניתן לפתוח את הקלט שלך

en: Your password was rejected.
he: הססמה שלך נדחתה.

en: ZPL playlist import
he: מייבא רשימות השמעה מסוג ZPL

en: Zhuang
he: צ׳ואנג

en: Zoom
he: תקריב

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Zoom mode: %s
he: מצב תקריב: %s

en: Zoom video
he: התקרבות לווידאו

en: Zooming reset
he: איפוס תקריב

en: Zulu
he: זולו

en: [Playlist]
he: [רשימת נגינה]

en: bits
he: סיביות

en: boolean
he: בוליאני

en: buffers
he: אוגרים

en: checkerboard
he: לוח שחמט

en: column alternation
he: החלפת עמודות

en: dB
he: דציבל

en: decoder
he: מקודד

en: disabled
he: מנוטרל

en: float
he: מספר בנקודה צפה

en: frame alternation
he: החלפת שקופיות

en: frames
he: שקופיות

en: full
he: מלא

en: in
he: תחת

en: integer
he: מספר שלם

en: motion
he: תנועה

en: no
he: לא

en: none
he: שום דבר

en: packetizer
he: שגיאה:

en: packets
he: מנות נתונים

en: play list
he: נגן רשימה

en: px
he: פיקסלים

en: row alternation
he: החלפת שורות

en: side by side
he: זה לצד זה

en: simple
he: פשוט

en: string
he: מחרוזת

en: top bottom
he: עליון תחתון

en: tx3g subtitles
he: כתוביות tx3g

en: tx3g subtitles decoder
he: מפענח כתוביות tx3g

en: unknown type
he: סוג לא מוכר

en: v4l2 controls
he: פקדי v4l2

en: v4l2 driver controls
he: פקדי מנהל התקן ה־v4l2

en: vlc-snap
he: לכידת-vlc

en: warnings
he: אזהרות

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
he: אפשרויות מתקדמות של x264, בצורה {opt=val,op2=val2} .

en: x264 advanced options.
he: אפשרויות מתקדמות של x264.

en: yes
he: כן
